Matematikusok, fizikusok és autodidakta tudósok évszázadok óta versenyeznek abban, hogy ki tudja a legtöbb tizedesjegyig meghatározni a pí értékét.
A verseny kicsit kiegyenlítettlenné vált a programozók belépésével, 2013-ban a kaliforniai Santa Clara egyetem kutatója,
Ed Karrels 8 billiárd tizedesjegyig számolta ki a matematikai állandó értékét:
26 összekapcsolt számítógépe 37 napig végezte a számítást. A közelmúltban természetesen ez a rekord is megdőlt.
Vannak, akik azzal ütik el az időt, hogy egyetlen képben próbálják a legtöbb számot leírni, egy New York-i infografikával foglalkozó cég a tizedesjegy után négymillió számot zsúfolt egyetlen képbe – aki ezt megpróbálná kiolvasni, három teljes héten keresztül sorolhatná a számokat.
A pí talán az egyetlen matematikai állandó, amit dalban is feldolgoztak.
A pí-t a többség a kör kerületének és területének kiszámítása miatt ismeri: 2-szer r-szer pí, illetve r-négyzetszer pí, és szinte biztosan a 3,14-os kerekítést használta. Sok hiedelem is kötődik ehhez a számhoz, egyebek közt azért, mert az első húsz tizedesjegyét összeadva 100 jön ki, az első 6+6 * 6+6, vagyis 144 tizedesjegyet összeadva pedig 666 az eredmény.
Nem mellesleg 1879-ben Albert Einsten is 3. hó 14 napján született.
A híres amerikai technológiai egyetem, az MIT minden évben úgy próbálja időzíteni a felvettek névsorának bejelentését, hogy az lehetőleg a pí-napra, vagyis március 14-ére essen.
Vannak, akik híres költők-írók ismert verseiből olvassák ki ezt a titokzatos állandót:
Edgar Allen Poe-tól Shakespeare-ig lehetne példákat hozni, hova rejtették el a nagy koponyák a 3,1415-es számot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!