eur:
406.51
usd:
383.97
bux:
79253.01
2024. november 19. kedd Erzsébet
Mosómedve (Procyon lotor) a Frankfurttól 60 kilométerre, délnyugatra fekvő Worms állatparkjában 2019. augusztus 6-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

Idegen, veszélyes, de cuki állatok terjednek Magyarországon – azonnal lépni kellett

A mosómedve és a nutria is inváziós faj, gyéríteni kell őket, annyira elszaporodtak Magyarországon.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés – írja az agrarszektor.hu.

A nutria és a mosómedve magyarországi terjeszkedése egyaránt komoly kihívások elé állítja a vadgazdálkodási szakembereket, növekvő állományuk ugyanis számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat. Ezek az inváziós fajok egyfelől veszélyt jelentenek a hazai őshonos élővilágra, másrészt viszont, elsősorban a nutria esetén, figyelemre méltó lehet a vízügyi és mezőgazdasági kártételük is. Mindkét faj előszeretettel dézsmálja például a kukoricát, emellett betegségeket terjeszthetnek, harapásuk is veszélyes, ráadásul városi környezetben is nagyszerűen feltalálják magukat.

A mosómedve gyérítésével eddig nem kellett foglalkozni, de a vadászati adatok alapján egyértelműen kirajzolódott, hogy Pest megyében, az Ócsa környéki erdőkben van egy gócpontja, ahol erőteljesen terjed.

Egyre több a gond a nutriával is. Ezt az eredetileg dél-amerikai eredetű állatot korábban húsáért és bundájáért tenyésztették hazánkban is, ám néhány példány kiszökhetett, sőt a tenyésztők sok helyen szándékosan is elengedték őket, miután a piac összeomlott, az elmúlt 15 évben egyre több helyen tartósan is megtelepedett. Jelenleg főként a nyugati országrészben terjeszkedik, ám felfigyeltek egy börzsönyi populációra is, amely a nyíltabb, nádasos-mocsaras részeken mostanában kezdett megerősödni.

Mivel a mosómedve egész évben vadászható fajnak minősül, a nutria viszont nem, utóbbi fajnál a kezelés megszervezése körülményesebb, így külön egyeztetésekre és speciális engedélyekre is szükségük volt a szakembereknek.

A gyérítés hatásait moist vizsgálják, de a fiatal mosómedvék akár 20-30 kilométert is mozoghatnak, így a faj gyorsan tud új élőhelyeket meghódítani. Nemrég például 100 kilométerrel délebbre, Kalocsa vonalában is jelentették a faj előfordulását, és már a Kiskunság térségében is terjeszkedik. Előbb vagy utóbb pedig az lesz, hogy ezek a gócok elkezdenek összenőni. Németországban is csak néhány párt engedtek ki a harmincas években, az utóbbi években viszont már több mint 200 ezret lőttek ki belőle

Címlapról ajánljuk

Neurológus: ha kialakul az epilepsziás roham, akkor azt megállítani már nem lehet

Nem lehet megállítani egy epilepsziás rohamot, ugyanakkor az orvosok mellett a közvetlen környezet is sokat tehet azért, hogy ne legyen nagyobb baj. A szakemberek ilyenkor semmiképpen nem használnak defibrillátort, újraélesztéssel próbálkozni indokolatlan esetben csak további problémákat okozna – mondta az InfoRádióban Ilniczky Sándor neurológus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Megtört a jég: Putyinnal egyeztet Európa vezető hatalma – Mi lesz ebből?

Megtört a jég: Putyinnal egyeztet Európa vezető hatalma – Mi lesz ebből?

Pénteken telefonbeszélgetést folytatott Olaf Scholz német kancellár Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – csaknem két évvel ezelőtt volt példa hasonlóra. A kancellárt még saját koalíciós partnere is bírálta, ahogy kritikát fogalmazott meg Donald Tusk lengyel miniszterelnök is. Ugyanakkor európai szempontból Donald Trump megválasztása után akár logikus lépésként is értelmezhetünk egy ilyen kapcsolatfelvételt, ahogy ez a német kormányfő indoklásában is megjelent. De miért éppen most került sor a hívásra, mit hozhat ez Scholznak és mit Putyinnak?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×