eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Szibériai kardfogú tigris (Homotherium latidens)
Nyitókép: Facebook / The Paleo Page

Szenzációs leletre bukkantak a tudósok Észak-Kelet Szibériában - képek

Részben mumifikálódott kardfogútigris-kölyök maradványait találták meg orosz kutatók a szibériai Jakutföldön.

A Scientifc Reports szaklapban megjelent tanulmány szerint az őskori ragadozó mintegy három hetesen pusztult el. A maradványokat 2020-ban találták meg a Badjariha folyó közelében a sarkkörön túli területen. Az állat teteme egy jégtömbben konzerválódott. Szénizotópos kormeghatározással megállapították, hogy a kardfogú tigris nagyjából 35-37 ezer éve élt, vagyis a kései pleisztocén földtörténeti korban.

A ragadozó a Homotherium latidens fajba tartozott. Nagyon jó állapotban őrződött meg a feje - még az egyes bajuszszálai is láthatók -, a mellső mancsai a karmokkal, valamint az elülső teste, a hátsó testrészek közül a medence és a hátsó lábak csontjai maradtak fenn.

A kutatócsoport a maradványokat ma élő, hasonló korú oroszlánkölykök anatómiájával vetette össze. A tanulmány szerzői a legfőbb különbségek között említették az őskori ragadozó vastagabb, izmosabb nyakrészét, a kisebb füleket és hosszabb mellső lábakat, valamint a laposabb és jóval rövidebb orr részt. Ezen felül a kardfogútigris-kölyöknek sűrűbb és sötétebb bundája volt, szélesebb mancsokkal, ami feltételezhetően a hidegebb éghajlathoz és a havas talajhoz való alkalmazkodást szolgálta.

A tanulmány szerint a maradványok új fényt vetnek a faj elterjedtségére és megerősítik jelenlétét Ázsiában a kései pleisztocén idején. "A paleontológiai kutatások történetében első alkalommal sikerült közvetlenül megvizsgálni egy olyan kihalt emlős külső megjelenését, amelynek nincs megfelelője a mai faunában" - tették hozzá a kutatók.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×