A Nemzetgazdasági Minisztérium a szakmai szövetségekkel együttműködve új intézkedéseket vezet be a felszolgálási díj maximalizálására, valamint arra, hogy teljes körben biztosítsa az adómentes borravalót. A felszolgálási díjnál a magánszemélyek fogyasztása esetén maximum 15, céges rendezvényeknél pedig 20 százalék felszolgálási díjat határozhatnak meg. A borravalót érintő jogszabály-módosításnak pedig az a célja, a felszolgálók fizetési módtól függetlenül minden esetben adómentesen megkaphassák ezt az összeget.
"A szervizdíj intézménye 2005 óta létezik, a felső határát 2009-ig 15 százalékban maximalizálták a forgalomhoz képest, utána viszont ez a határ megszűnt. Jelenleg, bár az eredeti javaslat szerint ez csupán 12 százalék lett volna, ezt hosszú konzultációs folyamat után ismét 15 százalékban, illetve rendezvények, céges eseménye esetén 20 százalékban maximalizálták, ami már részünkről is teljesen elfogadható" – mondta az InfoRádióban Kovács László. A Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint a megoldás lényege, hogy a vállalkozók így kedvezményes adó- és járulékfizetés terhe mellett legálisan és hivatalosan tudják kifizetni az alkalmazottaikat.
A borravaló kapcsán megemlítette, hogy Magyarország előrébb tartott, mint az Egyesült Államok, ugyanis onnan "jött haza" az ötlet, hogy legyen teljesen adómentes. Idehaza már korábban is az volt, kivéve a bankkártyás fizetések esetén, mostantól a szolgáltatóknak és a bankoknak el kell hárítaniuk a technikai nehézségeket, hogy ha valaki kártyával fizetné a borravalót, akkor ezt megtehesse közvetlenül a felszolgálónak, úgy, hogy az nem érinti az adott üzlet bevételét, és végül adó- és járulékmentes marad.
A borravalóval kapcsolatos intérkedés 44 ezer vendéglátóhelyet és 20 ezer más vállalkozást érint az elnök szerint. Kovács László szerint ez a szám jelentősen visszaesett, ennek ellenére az idén majdnem sikerült elérni a valaha mért legnagyobb, 2019-es forgalmat, mindezt jóval kisebb üzletszám mellett. A Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke hozzátette,
52 ezerről 44 ezerre csökkent a vállalkozások száma, és az alkalmazottak létszáma is tízezer fővel csökkent a vendéglátásban.
Kovács László elmondta, jelentős különbségek vannak lokálisan, mivel jellemzően a turisták által nagyobb számban látogatott helyeken élénkebb a forgalom. Arra is kitért, hogy a magyar vendégkör kimérten, óvatosan költ, ám a külföldi vendégek "életben tartják a reményeket", mivel szép számmal látogatnak Magyarországra és szívesebben is költenek.
Az adómentes borravaló kapcsán az ipartestület elnöke még elmondta, van már néhány szolgáltató, amelynek van megoldása a tranzakcióra, és a jelenlegi szándék az, hogy az összes bankkártya-elfogadóhelyen működjön ez a lehetőség. Vagyis amikor valaki fizet, és lehúzzák a kártyájáról a szükséges összeget, akkor a borravaló automatikusan egy olyan magánszámlára kerül, amelynek a tartalma nem jelenik meg az üzlet forgalmában.