eur:
407.34
usd:
384.87
bux:
77833.51
2024. november 19. kedd Erzsébet
Szavazólapok az önkormányzati, európai parlamenti (EP-) és nemzetiségi választásokon a főváros a VII. kerületi Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakgimnázium és Szakközépiskolában kialakított szavazókörben 2024. június 9-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Átrajzolják a választókerületeket, Budapestnek kevesebb parlamenti képviselője lehet

Az agglomerációnak viszont több. Ezt az indokolja, hogy aránytalanná vált az országos egyéni választókerületekre (oevk) jutó lakosok száma, ez pedig nem törvényes, ki kellett igazítani a határokat.

Kedden tárgyalta a parlament hétfőn összehívott igazságügyi bizottsága a választási törvény módosítását, amelynek az országos egyéni választókerületekre (oevk) vonatkozó részét is csak hétfőn kapták meg a képviselők, a DK-s Sebián-Petrovszki László a Facebookon fel is hívta rá a figyelmet. A bizottság kormánypárti többsége már tovább is küldte a parlamentnek a csomagot, jóváhagyva azt.

A javaslatcsomag 65 oldal hosszú, és tartalmazza valamennyi oevk átalakítását.

A Telex által kiemelt legfontosabb változás, hogy Budapest az eddigi 18 helyett 16 parlamenti képviselőt választ majd 2026-ban, ha a törvénymódosítást elfogadják - ismert, a fővárosban 2022-ben 18-ból 17 helyet elhozott az ellenzék.

Pest vármegyében az eddigi 12 helyett viszont kettővel több, 14 oevk lehet 2026-ban, amely abból is fakad, hogy rengetegen költöztek Budapest agglomerációjába az elmúlt években.

A Nemzeti Választási Iroda elnöke a 2022-es választás, majd legutóbb a júniusi EP- és önkormányzati választás után is felhívta a parlamenti képviselők figyelmét, hogy hozzá kell nyúlni a választási térképhez, mert a jelenlegi beosztás törvénysértő. A törvény szerint az egyes egyéni választókerületekben az országos átlagnál legfeljebb 20 százalékkal lehet kevesebb vagy több választópolgár. Ha 20 százaléknál nagyobb az eltérés, módosítani kell a beosztást.

A választókerületi beosztás azért is fontos, mert 199 parlamenti helyből 106 sorsa így dől el, listán csak 93-an jutnak mandátumhoz.

A jelenlegi törvény szerint az országgyűlési választás előtti évben már nem szabad módosítani a beosztást, így legkésőbb idén év végéig orvosolnia kell az Országgyűlésnek a problémát.

Karácsony Gergely: a Fidesz mindig buherál valamit a törvényen

Az elmúlt bő egy évtizedben minden választás előtt "buherált valamit" a szabályokon a Fidesz, hogy saját magának kedvezzen, és megpuccsolja a választási akaratot, mindezt persze társadalmi párbeszéd és az ellenzéki pártok bevonása nélkül - közölte a főpolgármester kedden az MTI-vel.

Karácsony Gergely - a Főpolgármesteri Hivatal által eljuttatott közleményben - azt írta, hogy a nemzet fővárosa a népességbeli arányához képest jóval kisebb súllyal lesz majd képviselve a parlamentben. "Ráadásul mindezt egy sunyi bizottsági módosítással akarják lenyomni a képviselők torkán, még a rendes parlamenti vitára sem adva lehetőséget. Így állnak bosszút azért, mert a főváros legutóbb a kormány ellen szavazott. Ha így folytatják, legközelebb még nagyobb arányban fogjuk őket leszavazni" - fogalmazott Karácsony Gergely.

Gyurcsány Ferenc: választási atombomba Budapestre

Gyurcsány Ferenc 11 perces videóüzenettel reagált, ebben azt mondta, a Fidesz választási atombombát akar ledobni Budapestre. A Demokratikus Koalíció elnöke előbb a römizés szabályaival hozta párhuzamba a választást, majd azt mondta, hogy „minden ördögnek, így a Fidesznek is” maga felé hajlik a keze. „A Fidesz és Orbán számára bevehetetlennek tűnő Budapest politikai erejét gyengíteni, megtörni akarják. Mondom az elején, nem fog sikerülni (…) A budapestiek többsége a pokolba kívánja ezt a hatalmat, nem lehet úgy a választási törvényt manipulálni, módosítani, gányolni, hogy bármilyen módon többségbe kerüljenek" – mondta Gyurcsány Ferenc.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×