eur:
410.1
usd:
389.69
bux:
0
2024. december 12. csütörtök Gabriella
Háfez el-Asszad néhai szíriai elnök ledöntött mellszobrán tapos egy lázadó Damaszkuszban 2024. december 8-án, miután a felkelők megdöntötték Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát. Bassár el-Aszad ismeretlen helyre távozott a fővárosból.
Nyitókép: Háfez el-Asszad néhai szíriai elnök ledöntött mellszobra Damaszkuszban 2024. december 8-án, miután a felkelők megdöntötték Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát. MTI/AP/Huszein Malla

Az orosz külügy tudja, merre jár Szíria korábbi elnöke

Oroszország külügyminisztériuma közölte: Bassár el-Aszad lemondott és elhagyta az országot. Kijárási tilalmat rendeltek el a szíriai felkelők Damaszkuszban vasárnap, miután bejelentették, hogy megdöntötték az országot csaknem negyedszázadon át irányító Bassár el-Aszad elnök uralmát.

Bassár el-Aszad lemondott elnöki hivatalról és elhagyta Szíriát - közölte az orosz külügyminisztérium vasárnap a Telegramon.

"Bassár el-Aszad a Szíriai Arab Köztársaság területén zajló fegyveres konfliktus számos résztvevőjével folytatott tárgyalások eredményeként úgy döntött, hogy távozik az elnöki posztról és elhagyja az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Oroszország nem vett részt ezeken a tárgyalásokon" - állt a tárca közleményében.

Kijárási tilalmat hirdettek Damaszkuszban

Kijárási tilalmat rendeltek el a szíriai felkelők Damaszkuszban vasárnap, miután bejelentették, hogy megdöntötték az országot csaknem negyedszázadon át irányító Bassár el-Aszad elnök uralmát.

A kijárási tilalom helyi idő szerint 16 órától hétfő hajnali 5 óráig van érvényben.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter közölte, hogy milícisták hatoltak be a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára, három autót elvittek, de se a diplomatának, se e biztonsági személyzetének nem esett bántódása. Az olasz nagykövetet időközben biztonságos helyre vitték. Az ANSA olasz hírügynökség a külügyi tárcára hivatkozva arról számolt be, hogy szíriai felkelők kutatják át a nagykövetségeket és civil szervezetek épületeit Aszad szövetségesei után kutatva.

Mindemellett vasárnap reggel ismeretlen fegyveresek megrohamozták és feldúlták Irán damaszkuszi nagykövetségét. Az iráni állami televízió beszámolója szerint a diplomáciai képviselet mellett közeli üzleteket is kifosztott egy fegyveres csoport, amely nem azonos a Damaszkuszt elfoglaló Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoporttal. Szombaton a teheráni vezetés közölte, hogy kimenekítik az iráni diplomaták családjait. Aznap Hosszein Akbari iráni nagykövet közölte, hogy a nagykövetség továbbra is működik 5-6 diplomatával. Az iráni nagykövet, illetve a diplomáciai személyzet sorsáról egyelőre nem tudni.

A reggeli órákban feltételezhetően izraeli légicsapások érték a szíriai főváros Mazzeh nevű kerületét - közölték libanoni és szíriai biztonsági források. Ezen felül - helyi biztonsági források szerint - valószínűleg izraeli harci repülőgépek bombázták a déli Halhala légitámaszpontot is, amelyet a szíriai hadsereg az éjszaka során kiürített. A Szuveida városától északra található bázison nagy mennyiségben maradtak hátra rakéták és lőszerek, s félő volt, hogy ezek szélsőséges csoportok kezére kerülhetnek.

Két libanoni biztonsági forrás szerint az Irán támogatását élvező Hezbollah síita milícia már szombaton kivonta erőit Szíriából, amikor a felkelők megindultak Damaszkusz felé.

Ezzel egy időben egy török biztonsági forrás arról számolt be, hogy az Ankara támogatását élvező lázadó csoportok behatoltak az eddig a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milícia kezén lévő Manbidzsba az ország északi részén. Az YPG-t Törökország terrorszervezetnek, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének tekinti, de a szervezet az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei kulcspartnere volt az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni küzdelemben Szíriában.

"Az YPG/PKK elleni harcban közel a győzelem" - mondta a török illetékes.

Oroszország szerint Bassár el-Aszad lemondott elnöki posztjáról és elhagyta az országot.

Címlapról ajánljuk
Ez aztán az őrület – letaszítja-e a trónról a dubaji csokis szaloncukor a zselést?

Ez aztán az őrület – letaszítja-e a trónról a dubaji csokis szaloncukor a zselést?

A pisztácia és a csokoládé a fagylaltosoknál is nagy kedvenc, így nem csoda, hogy a dubaji csokoládé pillanatok alatt meghódította az egész világot – mondta az InfoRádióban a Magyar Édességgyártók Szövetségének titkára. Intődy Gábor hozzátette: a közel-keleti édesség rendkívül nemes és nagyon drága alapanyagokból készül, ezért teljesen érthető, hogy ennyire keresetté vált.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.12. csütörtök, 18:00
Tuzson Bence
igazságügyi miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×