A Bertelsmann Alapítvány tanulmányához tíz európai országban végzett felméréseket: Németországban 2248 reprezentatívan kiválasztott személyt kérdeztek, köztük több mint 500 fiatalt 18 és 30 év között. A német médiumok ezzel kapcsolatban elsősorban a fiatal generáció véleményét elemezték. Általános értékelés szerint a demokrácia melletti kiállás Németországban erősebb, mint a többi vizsgált országban. Ugyanez azonban nem mondható el a kormány, illetve a parlament iránti érzelmekről.
Ami az alapítvány által ismertetett konkrét adatokat illeti, a válaszadó fiatalok 59 százaléka elkötelezett a demokrácia iránt, az Európai Unióval kapcsolatban pedig 62 százalékuk vélekedett így. Ugyanez az arány a kilenc másik európai országban a demokráciát illetően 50, míg az unióval kapcsolatban átlagosan 57 százalékos volt.
A megkérdezett német fiatalok 52 százaléka ugyanakkor nem bízik a kormányban, 45 százalékuk pedig a parlamentben sem.
Az oktatás és a tudomány viszont közel áll hozzájuk, mintegy 75 százalékuk bizalommal tekint ezekre a területekre.
A válaszokkal értékelve az alapítvány szakértői kedvezőnek minősítették a demokráciába vetett bizalmat. Hangsúlyozták annak szükségességét, hogy az illetékes hatóságok ezt ne kockáztassák. A kormány és a parlament tevékenységének jóval negatívabb értékelésével kapcsolatban pedig arra figyelmeztettek, hogy elengedhetetlen a politika problémamegoldó képességébe vetett hit erősítése. Fennáll ugyanis az a veszély, hogy ellenkező esetben a fiatalok azokhoz fordulnak, akik túl egyszerű megoldásokat ígérnek. Ezáltal pedig nyitottak lehetnek a radikális ötletekre – vélekedtek.
A felmérést Németország mellett Belgiumban, Franciaországban, Olaszországban, Hollandiában, Lengyelországban Romániában, Spanyolországban, Svédországban és Nagy-Britanniában végezték.
Feltűnő volt, hogy a megkérdezettek jelentős része életkortól függetlenül aggódik a jövő miatt. Az adatok szerint a fiatalok 36 százaléka számít a dolgok rosszabbodására, ez az arány az idősebbek esetében 42 százalékos volt. A németországi fiatal felnőttek átlagosan pesszimistábbak voltak, mint a többi érintett országokban élő "kortársaik".