eur:
411.75
usd:
395.69
bux:
79541.83
2024. november 22. péntek Cecília
JDAM-ER amerikai irányított siklóbomba. Forrás: Twitter/Nexta
Nyitókép: Forrás: Twitter/Nexta

Pusztító amerikai okosbombákat vetettek be az ukránok Bahmutnál

Az eddigi talán leglátványosabb bizonyíték jelent meg a közösségi médiában arról, hogy az ukrán légierő milyen elképesztő pontossággal képes csapásokat mérni.

A Twitteren közzétett videón egy Bahmutnál történt bombatámadás felvétele látható. A drónnal készült filmen egy orosz lőszerraktár és katonai lakókörlet semmisül meg négy, hatalmas robbanás következtében.

Ha hihetünk a videót közreadó Ukraine Weapons Tracker oldalnak, akkor az Egyesült Államoktól nemrég kapott, JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition-Extended Range), vagyis a megnövelt hatótávolságú, irányított bomba, GBU-64-es változatát vetették be az ukránok.

Ez egy nagy romboló erejű repeszbomba,

amelyben a robbanóanyagot háromezer darab acélgolyó veszi körül és a külső burkolatát is úgy alakították, ki, hogy a detonáció minél több darabra szakíthassa szét. Aztán a nagy sebességgel szétrepülő repeszek és acélgolyók mindent letarolnak a robbanás körzetében.

A bombát háromféle irányítórendszer vezeti célra. Egy lézeres, egy GPS-alapú és egy hagyományos inerciális navigáció. Ezért nagyon nehéz a zavarása, illetve különösen pontosan képes eltalálni a célt.

Amint arról már az Infostart is beszámolt, a JDAM, illetve a JDAM-ER fegyverek egy hagyományos, "buta" bombából és az erre szerelt irányítóegységből, vezérsíkokból, valamint a leoldást követően kinyíló szárnyakból állnak.

A sima JDAM bomba az indítás után még majdnem harminc kilométert tud siklani, míg a megnövelt hatótávolságú változat már több mint kétszer ilyen messzire is elrepülhet. Így a hordozó repülőgép a légvédelem hatótávolságán kívül tudja bevetni a bombát.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×