eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Brit és európai uniós zászlók a brit parlamentnél Londonban 2019. október 19-én. Az alsóház rendkívüli ülésén 322-306 arányban elfogadta azt a módosító indítványt, amelynek célja a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodás formális jóváhagyásának halasztása a megállapodás jogi szövegének törvénybe iktatásáig.
Nyitókép: Kirsty Wigglesworth

A következő hónapok eseményei alakítják a magyar-brit kapcsolatokat

Alig pár nap múlva elhagyja az Európai Uniót Nagy-Britannia, de még csak nem is körvonalazódik, hogy milyen lesz az élet a brexitet követően. Elvileg december végéig kiderül, hogy mennyire távolodna el az eddigi gyakorlattól a szigetország.

Egyelőre nem lehet megjósolni miként alakulnak a magyar-brit kapcsolatok a Brexit után - mondta Gálik Zoltán egyetemi docens az M1-en. A szakértő szerint a jövőbeni kapcsolat minősége nagyban függ azon feltételektől, amelyek a december végéig tartó átmeneti időszakban alakulnak majd ki.

A műsorban elhangzott, hogy az Egyesült Királyság pénteken, közép-európai idő szerint éjfélkor, 47 évnyi és egy hónapnyi tagság után lép ki az Európai Unióból.

Ha az Egyesült Királyság "közel marad" Európához, és igazodik az európai jogszabályokhoz, akkor sok változás nem lehet.

Ha viszont nem sikerülnek a tárgyalások, akkor sokkal keményebb időszak következik

- fűzte hozzá Gálik Zoltán.

Szerinte az is benne van a "pakliban", hogy a szigetország visszatér a Kereskedelmi Világszervezet szabályaihoz, ami azt eredményezné, hogy egyszerű harmadik országgá válna az unió számára, így a vámok, a mennyiségi korlátozások és az eltérő szabványok nehezítenék a kereskedelmet. Megoldatlan még a biztonságpolitika, a munkavállalás kérdése is.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×