Ma este minden szem az Egyesült Királyságra szegeződik, azt figyelik, hogy a törvényhozás alsóháza elfogadja-e Theresa May brexit-megállapodását – mondta Palkovits Barbara, hozzátéve: amennyiben a tervezet elbukik a szavazáson, március 29-én a szigetország megállapodás nélkül léphet ki az Európai Unióból.
A szakértő emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság és az Egyesült Királyság kormánya is közzétett egy-egy válságtervet, amiben olyan fontos pontokat érintettek, amelyeket mindenképpen szeretnének tisztázni a brexit előtt.
A bizottság átmeneti intézkedéscsomagja többek között érintette a vámmal és az exporttal kapcsolatos kérdéseket, illetve a brit állampolgárok tartózkodási jogát.
A testület ezzel biztosítaná, hogy a megállapodás nélküli, azaz "kemény brexit" esetén is legyen egy átmeneti időszak, amikor egyszerűbb feltételekkel lehet az uniós termékeket vám alá helyezni a Egyesült Királyságban – mondta Palkovits Barbara.
A britek igyekeznek elkerülni, hogy az áfával kapcsolatos változások fennakadást okozzanak a gazdaságban, így minden gazdálkodónak önadózói engedélyt biztosítanak az importáfa megfizetésére, ami jelentősen csökkenti a finanszírozási terheket – tette hozzá a PwC adószakértője.
A cég azt javasolja a nemzetközi piacon tevékenykedő vállalkozásoknak, hogy készüljenek fel a megállapodás nélküli, kemény brexitre, tekintsék át az ügyleteiket, gondolják át, hogy milyen esetekben lehetne vámeljárási egyszerűsítéseket bevezetni az Egyesült Királyságban.