eur:
414.76
usd:
398.98
bux:
79466.61
2024. december 23. hétfő Viktória
Theresa May brit miniszterelnök sajtóértekezlete az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának második napján, 2018. október 18-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

Brexit: kedden minden szem a brit parlamentre szegeződik

Várhatóan leszavazza kedden a brit Képviselőház azt a munkatervet, amit Theresa May az Európai Unióval együttműködve dolgozott ki Nagy-Britannia kilépésének a módjáról. A miniszterelnök hétfőn egy gyárban mondott beszédet elképzeléseiről. A sorsdöntő szavazás eredménye kedd este derül ki.

Theresa May még az utolsó percekben is próbálkozik brexittervezete elfogadtatásával. Vasárnap azt mondta: "A szavazás tétje a bizalom a demokráciában." Ezek komoly szavak, de a brexittervet valószínűleg mégsem fogadják majd el kedden a Parlamentben. Ugyanakkor az sem mindegy, hogy milyen arányban szavazzák le.

Az ellenzék a terv elvetését követően bizalmatlansági indítvány benyújtására készül, hátha kormányra jut a kaotikus helyzetben. Ez már csak azért sem életszerű elképzelés, mert a párt vezetője, Jeremy Corbyn népszerűtlen, és kevesen tartják képesnek az ország vezetésére.

A liberálisok új népszavazást tartanak helyesnek a brexitről, ezért szavaznak majd kedden nemmel. Theresa May számára az a legkellemetlenebb, hogy a kormánypárti konzervatív és unionista honatyák közül is legalább százan készülnek a tervezet leszavazására, mert különböző okokból elfogadhatatlannak tartják azt.

Theresa May ugyanakkor közölte, kész a tervezet B-változatának sürgős benyújtására is, azonban legszűkebb körein kívül senki sem tudja, hogy ez mit tartalmaz.

A kormányfő hétfőn egy gyárban tartott beszédet, aminek lényege az volt, hogy

a brexit blokkolása ellenkezik a kilépésről döntő referendumban kifejeződött népakarattal.

A közép-angliai Stoke-on-Trent városában gyári munkások előtt kijelentette: csak úgy lehet elkerülni a megállapodás nélküli brexitet, ha a parlament kedden megszavazza az EU-val elért megállapodást. May szerint "a felelőtlenség csúcsa lenne", ha az alsóház más módon cselekedne. Hozzátette: a megállapodás nélküli brexit lehetősége változatlanul súlyos kockázat, de az ő megítélése szerint

az egyezmény leszavazásának még valószínűbb következménye lenne egy olyan mértékű "parlamenti bénultság", amely a brexit elmaradásának kockázatával járna.

Közben Brüsszelből olyan hangok hallatszanak, hogy az előállott bizonytalanság tudatában az Európai Unió márciusról esetleg júliusra halasztaná a brit elszakadás dátumát.

Theresa May katasztrófától tart

Theresa May brit miniszterelnök szerint továbbra is megvan annak a súlyos kockázata, hogy az Egyesült Királyság az EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból, de az egyezmény elvetése esetén ennél is nagyobb lenne az esély a Brexit elmaradására.

A brit kormány és az EU hétfőn levélváltásban biztosította egymást arról, hogy mindent megtesznek az elért megállapodás legvitatottabb eleme, az újbóli ír-északír határellenőrzés szükségtelenné tétele végett kidolgozott tartalékmegoldás (backstop) életbe léptetésének elkerülése, vagy legfeljebb korlátozott idejű alkalmazása érdekében.

May hétfőn a közép-angliai Stoke-on-Trent városában mond beszédet gyári munkások előtt. A város választóinak csaknem 70 százaléka a kilépésre szavazott a brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazáson, a helyi brexit-párti szavazatarány messze meghaladta az országos átlagban elért szűk, 51,89 százalékos kilépéspárti többséget.

Beszédében May kijelentette: csak úgy lehet elkerülni a megállapodás nélküli brexitet, ha a parlament kedden megszavazza az EU-val elért megállapodást.

A konzervatív párti kormányfő szerint "a felelőtlenség csúcsa lenne", ha az alsóház más módon cselekedne.

Hozzátette: a megállapodás nélküli Brexit lehetősége változatlanul súlyos kockázat, de az ő megítélése szerint az egyezmény leszavazásának még valószínűbb következménye lenne egy olyan mértékű "parlamenti bénultság", amely a Brexit elmaradásának kockázatával járna.

Nem hivatalos becslések szerint az sem kizárt, hogy az alsóház akár három számjegyű többséggel is elvetheti a brexitmegállapodást.

Theresa May már vasárnap, a Sunday Express című jobboldali, erőteljesen EU-szkeptikus brit tömeglapban megjelent cikkében is azzal érvelt, hogy ha a parlament elveti a Brexit-egyezményt, az azzal a kockázattal járna, hogy az Egyesült Királyság vagy megállapodás nélkül lép ki, "vagy egyáltalán ki sem lép" az Európai Unióból.

May a londoni kormányfői hivatal által kiadott előzetes tájékoztatás szerint hétfői beszédében várhatóan ezt az érvelést toldja meg azzal a figyelmeztetéssel, hogy az utóbbi lehetőségnek most már nagyobb a valószínűsége, mint az előbbinek.

Theresa May korábban többször is hangoztatta azt a véleményét, hogy a megállapodás nélküli brexit is jobb, mint egy rossz brexit-megállapodás.

A kilépési feltételekről szóló, novemberben elért egyezség kidolgozása óta azonban May visszatérő érvelése az, hogy a brexit-megállapodás parlamenti elfogadásának csak két lehetséges alternatívája van: vagy a megállapodás nélküli brexit, vagy az, hogy az Egyesült Királyság ki sem lép az EU-ból.

Feledy Botond: nyomásgyakorlási kísérlet

Theresa May tűkön ülve várja a keddi szavazást a brit parlamentben, ahol az általa tető alá hozott kilépési szerződésről döntenek - mondta az InfoRádió kérdésére Feledy Botond. A külpolitikai elemző szerint a miniszterelnök legfrissebb nyilatkozata része annak a nyomásgyakorlási kísérletnek, amelyet a kormányzat igyekszik kifejteni a parlamentre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×