eur:
399.91
usd:
361.93
bux:
73059.71
2024. október 2. szerda Petra

A brit gazdasági csoda vége közeledik?

Az internetes tőzsdei buborék kipukkadása óta a legborúlátóbb előrejelzéseket adták a brit gazdaság következő évére a Financial Times által kérdezett elemzők, akik jelentős ingatlanpiaci árzuhanást, sőt nagy valószínuséggel recessziót is jósoltak.

A Financial Times londoni üzleti napilap által elvégzett hagyományos év eleji felmérés összesítése szerint a megkérdezett 55 szakértő közül több is aggasztó jelként említette, hogy a korábbiaknál kevésbé tűnik hatékonynak a legfőbb jegybanki likviditásszabályozó eszköz, a kamatpolitika.

Ezen túl az újság összegzéséből az is kiderül: a megkérdezett elemzők az eddigi általános állásponttal szemben immár korántsem átmeneti kiugrásnak, hanem középtávon ható inflációs forrásnak tartják az élelmiszer- és az energiaszektorban érvényesülő erőteljes árnyomást.

Az egyik szakértő azt állítja, hogy az éves brit fogyasztói infláció szeptemberre várhatóan 3 százalék fölé emelkedik, holott a kormány a brit jegybank számára csupán 2 százalékos inflációs célt ír elő.

Egy másik elemző úgy látja, hogy a globális likviditáspiac bedugulása egyelőre csupán a brit lakóingatlan- és pénzpiacot érintette, ezzel szemben 2008-ban a reálgazdaság hirtelen megtorpanására is számítani lehet: a becslés szerint a brit GDP-érték bővülési üteme a tavalyra várt 3,1 százalékról 2008-ban 1,8 százalékra csökken.

A Financial Times által kérdezett elemzők egyetértenek abban, hogy a brit ingatlanpiacon jelentős korrekció várható. Az egyik szakértő 20 százalékos átlagos árzuhanást jósolt a következő fellendülés kezdetéig, de volt olyan előrejelzés is, amely a következő két évre 30 százalékos visszaesést valószínűsített.

Mindent egybevetve, bár a Financial Times által megkérdezett elemzők a brit gazdasági stabilitást veszélyeztető válságot ugyan nem jósolnak, de a recessziót egyáltalán nem zárják ki.

A felmérésbe bevont szakértők közül sokan kiemelték azt a kockázatot, amelyet az esetleges amerikai recesszió járványos hatása jelentene.

A cambridge-i egyetem egyik professzora szerint egy mostani amerikai recesszió "mélyebb és makacsabb" lenne, mint az elmúlt évtizedek recesszióinak bármelyike.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
BL élőben: Pályán a Liverpool, az RB Leipzig és a Real Madrid

BL élőben: Pályán a Liverpool, az RB Leipzig és a Real Madrid

A labdarúgó Bajnokok Ligája szerdai játéknapján kilenc mérkőzést rendeznek. Az első két mérkőzés kihagyott büntető mellett öngólokat is hozott. A késő esti programban szerepel a Liverpool–Bologna, a Lille–Real Madrid és az RB Leipzig–Juventus mérkőzés is.

Izraeli válaszcsapástól tart Irán - számba vettük a lehetőségeket

A zsidó államra mért tömeges rakétacsapás nem maradhat válasz nélkül - közölte Benjamin Netanjahu. Katonai elemzők most azt találgatják, vajon konkrétan mire gondolhatott az izraeli kormányfő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.03. csütörtök, 18:00
Kovács Ákos
Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész
A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

Elsősorban a tegnap esti közel-keleti eszkaláció nyomhatja rá a bélyegét a mai kereskedési hangulatra: Irán este rakétatámadást indított Izrael ellen, utóbbi pedig ma reggel újabb csapást mért Libanonra. A fejlemények tovább élezik a geopolitikai helyzetet a térségben, aminek hatására emelkedik az olaj ára, a tengerentúli tőzsdéken pedig nagy esést láttunk tegnap. Az európai piacokon vegyes mozgásokat láthattunk, és a délutáni amerikai munkaerőpiaci adat sem változtatott érdemben a hangulaton. Szektorszinten jól teljesítenek az olajipari és a védelmi cégek, míg a légitársaságok esnek. Amerikában óvatos emelkedést hozott a szerdai nap, érdemes azonban kiemelni a Teslát, melynek árfolyama közel 4 százalékos mínuszban zárt, miután a vállalat a vártnál kevesebb autót értékesített a harmadik negyedévben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×