eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna

Jól termett a sztárnövény, rekordütemben halad az aratás

A korai nyár miatt előbb aratnak az országban, a gabona jelentős része már a raktárakban van; a Péter-Pál napi aratás már csak a hagyományokban él. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára az InfoRádióban azt mondta: jó a termés, és várhatóan elfogadható ára lesz a gabonáknak.

Gőgös Zoltán közölte: sok helyen Péter-Pál napjára már be is fejezik az aratást, ilyenre még a legidősebb emberek sem emlékeznek.

Az őszi árpát mindenhol betakarították, a várakozásnál egy kicsivel jobb, hektáronként mintegy 3,7 tonnás lett a termésátlag.

A búza aratása körülbelül 15 százaléknál tart; a termésátlag várhatóan jobb lesz a környező országokénál, de elmarad az elmúlt két év rekordjától, 4 tonna körül lehet.

Van egy sztárnövényünk, a repce. Ennek több mint felét már levágtuk, és a jelek szerint jobb lesz a termés a tavalyinál, 2,5 tonna körül, ami mintegy 3 mázsával jobb, mint 2006-ban - tette hozzá a földművelésügyi államtitkár.

A korábbi 120 ezer helyett 250 ezer hektárról takarítják be a biodízel-előállítás miatt felkapott növényt. Gőgös Zoltán szerint az európai uniós támogatási rendszer változása miatt a következő években még inkább felértékelődik majd az energianövények szerepe.

Az államtitkár hangsúlyozta: a kenyérellátással nem lesz gond, és a 20-25 százalékkal magasabb árak visszahozzák a termelőknek azt, amit az esetlegesen gyengébb termés elvesz - vélekedett Gőgös Zoltán.

Hanganyag: Panulin Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Pusztító katasztrófa zajlik az orrunk előtt, mégis sokan kételkednek benne

Pusztító katasztrófa zajlik az orrunk előtt, mégis sokan kételkednek benne

Idén nyáron 15 ország abszolút melegrekordja dőlt meg világszerte és nagy esély van arra, hogy 2024 lesz a legmelegebb év, túlszárnyalva az eddigi rekorder 2023-as évet. Ezen adatok tudatában, érzékelve a Magyarországot is sújtó nyári hőhullámokat, meglepőnek tűnhet, hogy vannak még olyanok, akik kételkednek a globális felmelegedésben. Pedig a kutatások szerint a tudósok 97%-a egyetért abban, az emberiség károsanyag-kibocsátása felelős a klímaváltozásért, tehát nem egy természetes folyamat zajlik jelenleg a bolygón. Ugyan a nyár csak most ért véget, ezért azt még nem látjuk, hogy a hőhullámok hogyan hatottak az emberek klímaváltozással kapcsolatos vélekedéseire, megnéztük a lehető legfrissebb kutatásokat, hogy vajon mennyire lehet jellemző még a klímaszkepticizmus és mivel győzhetőek meg leginkább az emberek a jelenleg zajló pusztító folyamat komolyságáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×