eur:
394.55
usd:
354.91
bux:
72768.53
2024. szeptember 18. szerda Diána

A Nagy Testvér még saját megteremtőjét is megfigyelte

Akárcsak saját hősét, Winston Smith-t az 1984 című regényben, úgy az írót, George Orwellt is megfigyelték hosszú időn keresztül. A titkos szolgálatok a brit író baloldali nézeteit tartották gyanúsnak, emiatt figyelték meg több mint húsz éven át.

Hatvan évnyi titkosítás után nyilvánosságra hozták a brit titkos szolgálat, az MI5 és a rendőrség hírszerzéssel foglalkozó különleges ügyosztályának dokumentumait, amelyekből kiderül, hogy George Orwell író, eredeti nevén Eric Arthur Blair, minden lépését figyelték.

Az eddig a brit országos levéltárban őrzött akták szerint 1929-től egészen haláláig, vagyis 1950-ig figyelték az írót.

1929-ben Orwell Párizsban élt, és baloldali hangvételű írásokat próbált megjelentetni, ami elég volt ahhoz, hogy a titkos szolgálat érdeklődését felkeltse.

"Ez az ember támogatja a kommunista nézeteket, és néhány indiai barátja szerint gyakran látni kommunista találkozókon" - áll egy Orwellről szóló jelentésben, amelyet egy Ewing nevű őrmester írt.

A hatóságnak laza öltözéke is szemet szúrt, amit gyanúsnak tartottak.

Orwell részt vett a spanyol polgárháborúban, és ez az élménye még inkább megerősítette baloldali nézeteit. A kommunisták azonban meggyilkolták több barátját, emiatt bizalmatlanná vált velük és a Szovjetunióval szemben.

Egy későbbi jelentés kitér arra, hogy az író nem ortodox kommunista nézeteket vall, és nem mindenben támogatja a sztálini Szovjetunió politikáját.

Még első felesége, Eileen O'Shaughnessy is gyanús volt a hatóság szemében, és alapos vizsgálat után kapott csak állást az egyik minisztériumban.

A nyilvánosságra hozott aktában fényképek, útlevélkérelmek és pályafutásának egy 1936-os összegzése is megtalálható.

Orwell végül annyira csalódott a kommunizmusban, hogy 1949-ben átadott egy listát a kormányzatnak a sztálinista nézeteket vallókról.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.24. kedd, 18:00
Fürjes Balázs
a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja
Bóka János: Magyarország nem fizeti be az uniós bírságot

Bóka János: Magyarország nem fizeti be az uniós bírságot

Tájékoztatta a kormány az Európai Bizottságot, hogy a menekültügyi rendszer kapcsolatos problémák miatt kiszabott bírságot nem fizeti be a magyar kormány – jelentette ki Bóka János EU-ügyekért felelős miniszter az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése után a Portfolio-nak. A tárcavezető elmondta, hogy így a tételt nem a még befagyasztott kohéziós forrásokból, hanem a folyósítandó támogatásokból vonhatja le Brüsszel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×