eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna

Védelem helyett ártanak a keskeny napszemüvegek

Júliustól lesz UV-riasztás Magyarországon is, az Országos Meteorológiai Szolgálat és az ÁNTSZ közli majd a káros napsugárzás mértékét. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet megbízott főigazgató-helyettese az InfoRádióban beszélt a védekezési lehetőségekről is.

Páldy Anna közölte: a napsugárzás komponensei közül az UV-B ártalmas az emberi szervezetre. Ez okozza a leégést, annak nyomán pedig a hámlást, esetleg a felhólyagosodást. Ennél sokkal súlyosabbak a leégés után esetleg évekkel, évtizedekkel jelentkező festékes vagy nem festékes bőrdaganatok.

A főorvos kiemelte, hogy a napsugárzás a szemre is hat, a legenyhébb eset a kötőhártya-gyulladás, a legsúlyosabb elváltozás pedig a szemlencse homályosodása, vagyis a szürkehályog.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet megbízott főigazgató-helyettese védekezési tanácsként elmondta: elég vastagon kell a bőrre kenni a napvédő krémet, és napközben újra és újra be kell kenni, mert az izzadás és a fürdés lemossa a készítményt a bőrről.

Érdemes széles karimájú kalapot viselni, mert az a szemet is védi a sugárzás ellen, akárcsak a napszemüvegek, de utóbbiak csak akkor, ha kellően szélesek, és eltakarják a szemrést. A jelenleg nagyon divatos keskeny napszemüvegek inkább ártalmasak - hangsúlyozta a szakember.

Az UV-riasztásról Páldy Anna kijelentette: jelenleg az UV-sugárzás aznapi és a következő napi értéke megtalálható az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján. Az OMSZ és az ÁNTSZ Országos Környezetegészségügyi Intézete az UV-riasztás tudományos alapjának kidolgozásán munkálkodik, hogy a rendszer a következő hónaptól beindulhasson.

Az UV-riasztás mindkét szervezet honlapján elérhető lesz, és a médiumokat is tájékoztatják majd - fűzte hozzá a főorvos.

Hanganyag: Rezsek Gyõzõ

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Pusztító katasztrófa zajlik az orrunk előtt, mégis sokan kételkednek benne

Pusztító katasztrófa zajlik az orrunk előtt, mégis sokan kételkednek benne

Idén nyáron 15 ország abszolút melegrekordja dőlt meg világszerte és nagy esély van arra, hogy 2024 lesz a legmelegebb év, túlszárnyalva az eddigi rekorder 2023-as évet. Ezen adatok tudatában, érzékelve a Magyarországot is sújtó nyári hőhullámokat, meglepőnek tűnhet, hogy vannak még olyanok, akik kételkednek a globális felmelegedésben. Pedig a kutatások szerint a tudósok 97%-a egyetért abban, az emberiség károsanyag-kibocsátása felelős a klímaváltozásért, tehát nem egy természetes folyamat zajlik jelenleg a bolygón. Ugyan a nyár csak most ért véget, ezért azt még nem látjuk, hogy a hőhullámok hogyan hatottak az emberek klímaváltozással kapcsolatos vélekedéseire, megnéztük a lehető legfrissebb kutatásokat, hogy vajon mennyire lehet jellemző még a klímaszkepticizmus és mivel győzhetőek meg leginkább az emberek a jelenleg zajló pusztító folyamat komolyságáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×