eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 14. szombat Roxána, Szeréna

Jövőre már minden második ember városban él

A duplájára is növekedhet Ázsia lakossága 2030-ra - állapította meg az ENSZ legfrissebb urbanizációs jelentése. A dokumentum szerint összehangolt nemzetközi erőfeszítésekre van szükség, és a politikának is fontos szerep jut a kérdésben.

A világ népességének több mint fele a városokban fog élni a következő évben - állapítja meg az ENSZ jelentése.

A nemzetközi szervezet népesedési alapjának dél- és nyugat-ázsiai irodavezetője kiemelte: 2000 és 2030 között Ázsia városi lakossága megduplázódik, vagyis 1,3 milliárdról 2,6 milliárdra nő. Ez alatt az idő alatt az Afrika városi népesség 300 millióról 742 millióra, Dél- és Közép-Amerikáé pedig 400-ról 600 millióra emelkedik - közölte Wasim Zaman.

Az urbanizáció nem feltétlenül káros folyamat, mivel a városiasodás lehetséges haszna felülmúlja a hátrányokat - hangsúlyozta. Wasim Zaman hozzátette: a városnövekedés elsősorban szegények bevándorlását jelenti.

Eljött az idő az összehangolt nemzetközi erőfeszítésekre - áll az ENSZ tanulmányában. A jelentés kiemeli, hogy feladata van a politikának is, mivel átfogó és hosszútávú koncepciót kell kidolgozni a városi területek felhasználásáról, valamint gondoskodni kell minimális szolgáltatásokkal ellátott területekről is, ahova lakásokat lehet építeni.

Kovács Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszékének vezetője kiemelte: Magyarországon évente 40 ezerrel csökken a lakosság száma.

A városiasodás az agglomeráció fejlődésének is köszönhető - tette hozzá.

Kovács Zoltán kifejtette: 1990 előtt 166 város volt Magyarországon, de a rendszerváltás után a kormányok elkezdtek városokat "gyártani", ennek köszönhetően pedig immár 289 város van.

Hanganyag: Nagy Tamás

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Pusztító katasztrófa zajlik az orrunk előtt, mégis sokan kételkednek benne

Pusztító katasztrófa zajlik az orrunk előtt, mégis sokan kételkednek benne

Idén nyáron 15 ország abszolút melegrekordja dőlt meg világszerte és nagy esély van arra, hogy 2024 lesz a legmelegebb év, túlszárnyalva az eddigi rekorder 2023-as évet. Ezen adatok tudatában, érzékelve a Magyarországot is sújtó nyári hőhullámokat, meglepőnek tűnhet, hogy vannak még olyanok, akik kételkednek a globális felmelegedésben. Pedig a kutatások szerint a tudósok 97%-a egyetért abban, az emberiség károsanyag-kibocsátása felelős a klímaváltozásért, tehát nem egy természetes folyamat zajlik jelenleg a bolygón. Ugyan a nyár csak most ért véget, ezért azt még nem látjuk, hogy a hőhullámok hogyan hatottak az emberek klímaváltozással kapcsolatos vélekedéseire, megnéztük a lehető legfrissebb kutatásokat, hogy vajon mennyire lehet jellemző még a klímaszkepticizmus és mivel győzhetőek meg leginkább az emberek a jelenleg zajló pusztító folyamat komolyságáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×