eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Kórházi tartozások: tárgyalnának a kormánnyal

Az Orvostechnikai Szövetség megdöbbenéssel értesült arról, hogy a kormány az egészségügyi intézmények által felhalmozott lejárt adósságállomány csupán alig több mint felét kívánja kifizetni. A szervezet titkára szerint a 2012-es helyzet újra előállhat; akkor ugyanezeket mondta a kormány.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön azt közölte: a 70 milliárdos tartozásból mintegy 43 milliárdot rendeznének, és számlák mögötti teljesítést is ellenőrizve közvetlenül kíván megállapodni a beszállítókkal. A csütörtöki kormányinfón elhangzottakra reagálva az Orvostechnikai Szövetség közleményt adott ki, titkára pedig nyilatkozott az InfoRádiónak. A kórházak mára több mint 70 milliárd forintra duzzadt, lejárt adósságállománya mögött hosszú ideje leszállított termékek és teljesített szolgáltatások állnak - közölte a szervezet.

Azért is furcsának és érthetetlennek találják, hogy a kormány ellenőrizni kívánja a lejárt fizetési határidejű számlák jogosságát, mert a termékek és

a szolgáltatások nagy részét közbeszerzési eljárás végén született szerződés alapján szállították le,

illetve végezték el.

Az ezekről szóló számlák ellenőrzésére, kifogásemelésre megvoltak a jogszabály szerinti határidők és lehetőségek - hangsúlyozza az Orvostechnikai Szövetség.

Ráski László titkár elmondta: rossz emlékeket ébreszt, mert 2012-ben az akkori adósságrendezésnél ezeket a technikákat végigtárgyalták a kormánnyal. Akkor sikerült meggyőzni a kormányzatot, hogy a tőketartozásokat elismeri.

Különösen érthetetlennek tartják a kormány szándékát, ha figyelembe veszik, hogy a fizetési határidő óta eltelt idő mára átlagosan több mint 300 nap,

az egy évnél régebbi számlák tömege pedig már bőven meghaladja a 10 milliárd forintot.

A szervezet szerint em világos, hogy a kormány hogyan kíván erőforrásokat biztosítani a több száz beszállítóval, több tízezer számláról folytatandó egyeztetésehez.

Ráski László szerint idén

felgyorsult az adósságnövekedés dinamikája.

Korábban 50-60 milliárdot ért el az adósság, de idén már meghaladja a 70 milliárdot, és nem kizárt, hogy év végére a 80-at is megközelíti. Arra kormányzati választ kell adni, hogy mi lesz a többivel – emelte ki.

„A fő kérdés az, hogy megteszi-e a kormány azokat az intézkedéseket, amelyek a megfelelő finanszírozás megteremtéséhez, adott esetben a struktúraváltáshoz szükségesek.”

A szervezet szerint

a szükséges költségvetési források azonnali biztosítása nélkül gyakorlatilag ellehetetlenülne a magyarországi betegellátás,

a kormány mostani intézkedése pedig rombolja a közbizalmat.

Jövő év elején tárgyalásokat kezdeményeznek az Emmivel, a pénzügyi tárcával, és ha szükséges, a Miniszterelnökséggel is – közölte a titkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×