Az EU gyorsriasztási rendszerén érkezett információ arról, hogy Magyarországra szennyezett tojáslé és pasztőrözött tojásrántotta-termékek érkeztek. "A jó hír az, hogy nem találtuk meg ezeket a termékeket a magyar címzettnél, sőt ők üzleti kapcsolatban sincsenek a feladóval. Reméljük, hogy adminisztratív tévedésről van szó" - mondta Nagy Attila, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Élelmiszer és Takarmánybiztonsági Igazgatóságának helyettes vezetője.
A rossz hír az, hogy egy újabb - immár második - magyar tyúktelepen találták meg a hamisított szer használatának a nyomait, és az onnan kiment tojások is olyan szennyezettségi szintet értek el, hogy azokat ki kellett vonni a piacról.
További kivizsgálásokat folytatnak az érintett telepeken arról, hogy honnan került be a hamisított szer, ki végezte a hamisítást, mennyi ideje érintett az állomány. "Az érintett tojótelepeket lezártuk, a biztosan érintett termékeket kivontuk a forgalomból" - mondta a szakember.
Mivel a vegyszer azonosításához bonyolult műszerezettséget igénylő laboratóriumi vizsgálatok szükségesek, a tojásokat csak a vizsgálatok után 2-3 nappal tudják kivonni a forgalomból. Ezért a vásárlóknak is oda kell figyelniük.
Nagy Attila azt tanácsolja, hogy senki ne használjon fel jelöletlen tojásokat, illetve ha ott a jelölés, akkor - bár a magyarországi tojások biztonságosak - a tojáson lévő kód alapján ellenőrizhető, hogy a fertőzött telepről származnak-e. Ha esetleg onnan valók, akkor a vásárló visszaviheti az árut, de ha kis mennyiségről van szó, a legjobban akkor jár, ha egyszerűen kidobja őket.