„Szerintem az ellenzék mára megtalálta a muníciót:
oktatás, egészségügy, korrupció
– ez az a három terület, amelyek a Fidesz-kormány legnagyobb támadási felületét adják.
Ezek azok a témák, amiket a Fidesz próbál a migrációval elrejteni és elleplezni. Ez egy klasszikus politikai küzdelem és majd az idő eldönti, hogy ennek kapcsán a választók mit fognak gondolni” - fogalmazott Török Gábor az InfoRádió Aréna című műsorában.
Hozzátette: nem mindegy, hogyan tesszük fel a kérdést.
„Ha most idehívnánk szavazókat, és hosszan beszélnénk velük a migrációról és arról, hogy milyen veszélyeket rejteget, talán a Fideszre szavaznának. Ha utána idehívnánk ugyanezeket a szavazókat, és hosszan beszélnénk velük az oktatás helyzetéről, a magyar egészségügyről és arról, hogy helyesnek tartják-e azt a zsákmányszerzést és klientúraépítést, ami most zajlik, könnyen lehet, hogy mégsem szavaznának a Fideszre” - hangsúlyozta az elemző.
Török Gábor szerint a média napirendjén nagyon jelentős szeletet hasít ki a korrupció, ráadásul nem csak kevesek által olvasott politikai napilapokban vagy televíziókban.
„Nincs olyan nap, hogy ne erről szólnának a hírek. Ez pedig befolyásolja és meghatározza a választói gondolkodást, nem véletlen, hogy ezzel kapcsolatban médiapolitikai küzdelmek zajlanak. De ezt nagyon nehéz megváltoztatni, hiszen az ellenzék is ráérzett - gondoljunk csak Vona Gábor és Orbán Viktor parlamenti csörtéire, vagy Juhász Péter ezzel kapcsolatos törekvéseire.
Az elemző úgy véli azonban, más kérdés, hogy erről a választók mit gondolnak.
„Egy tanulságos felmérés azt mutatta, hogy amikor a közvélemény kialakítja politikai véleményét, akkor nem veszik figyelembe a korrupció mértékét. Ez nem azt jelenti, hogy az emberek nem gondolják, hogy létezik, épp ellenkezőleg, meg vannak győződve róla, hogy van korrupció. Sőt ebben a felmérésben a Fideszt jelentősen korruptabb pártnak tartják, mint a szocialista pártot, pedig ez nem így volt 6-8 évvel ezelőtt” - hangsúlyozta Török Gábor.
Mint mondta, az emberek problémának látják a korrupciót, de azt gondolják, hogy ezen nem lehet változtatni, és már nem is veszik figyelembe, amikor döntenek.
„Fontos felmérés volt, mert megmutatta, hogy mennyire lehet hatásos a korrupcióval való politika. Nem véletlen, hogy az egészségügy és az oktatás, vagyis a magyar közállapotok kérdése nagyobb hatást gyakorol a választói gondolkodásra, csak sokkal nehezebb ezekben értelmezhető politikai mondanivalót megfogalmazni, mint azt mondani, hogy lopnak” - jegyezte meg Török Gábor.