A Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség 1993-ban kötött kollektív szerződést a cég vezetésével. Ezt a társaság 2020-ban egyoldalúan felmondta, az érdekképviselet pedig pert indított emiatt. Kétszer a Székesfehérvári Törvényszék, kétszer pedig a Győri Ítélőtábla hozott ítéletet az ügyben. Előbbi a 2020 végéig orosz–ukrán tulajdonban lévő Dunaferrnek, míg utóbbi a dolgozóknak adott igazat.
Az ügy a Kúriára került, amely 2023-ban az eljárás megismétlését rendelte el, most pedig a cégvezetés javára döntött. A szakszervezet azzal érvelt, hogy az orosz–ukrán igazgató nem volt legitim, ráadásul a társaságnak nem volt működőképes igazgatósága, valamint elfogadott beszámolója és mérlege. A Kúria viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az érdekképviselet még akkor is tárgyalt a cégvezetővel, amikor már nem tekintette őt legitimnek.
A Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke az InfoRádióban azt mondta: a Kúria azzal érvelt, hogy az érdekképviselet a felmondás időpontjában vagy előtte nem vitatta az igazgató mandátumát, illetve cégvezetői szerepét, ezért az ügyet le kell zárni.
„A dolgozók összesen 12 milliárd forintot buktak a Kúria döntésével”
– tette hozzá Magyar Zoltán.
A munkavállalók a nyári pénzt, a karácsony előtti pulykapénzt és a nyugdíjpénztári befizetést sem kapták meg, de további olyan tételek is elmaradtak, amelyek a munka törvénykönyvén felüli összegeket biztosítottak túlórára, ügyeletre. A vezetőség által felmondott kollektív szerződés olyan járandóságot is tartalmazott, amely azoknak járt, akik legalább 25 évig dolgoztak a Dunaferrnél, és onnan vonultak nyugdíjba, továbbá a munka törvénykönyvében meghatározottnál jóval magasabb végkielégítés is szerepelt benne.
Az érdekképviseleti vezető hozzátette: a 2023 őszére ismét tönkrement Dunaferr-utódvállalatok felszámolói most gyakorlatilag az összes dolgozót elbocsátják. Emlékeztetett, hogy a korábbi értékesítés során két társaságra osztották az egykori Dunai Vasműt: a Duna Furnance Dunai Vasmű Kft.-re és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft.-re. Mind a két cég esetében teljes létszámleépítés kezdődött, és Magyar Zoltán tájékoztatása szerint a munka törvénykönyvében foglaltakat betartva azokat is el fogják bocsátani, akik jelenleg még állományban vannak.
Mint fogalmazott, ilyen esetben a munkáltatónak tárgyalási és tájékoztatási kötelezettsége van, és jelenleg a felszámoló minden szükséges intézkedést a törvényeknek megfelelően végez. Várhatóan május végéig lezárulnak a munkavállalókkal való csoportos tárgyalások,
június végén vagy július elején pedig megkapják a munkavállalók a felmondólevelüket.
„A Dunaferr utódcégeinek gyártóeszközei iránt egy kínai és egy cseh vállalat is érdeklődik, de ez már nem menti meg a vasmű 2700 dolgozójának munkahelyét” – jegyezte meg a Dunaferr DV Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke.