Barátkeselyű (Aegypius monachus) észlelésről számoltak be a hónap elején Bács-Kiskun vármegyei Gara község közelében – írja a sokszinuvidek.24.hu írta a Nimród vadászújság közösségi oldalára hivatkozva. A megfigyelést és fényképeit Várnai Csanád hivatásos vadász osztotta meg a vadászújsággal, aki őzbakvadásztatás, barkácsolás közben találkozott a hatalmas madárral.
„Hosszú éjszakai eső után, reggeli vadászaton Garától nem messze Bácsborsód felé egy erdősávról röppent elénk, láthatóan teljesen elázva. Ennek megfelelően 140-160 méterre le is szállt, ott perceket időzött, majd tovább repült” – részletezte a megfigyelést a vadász, aki hozzátette, hogy értesítette az illetékes természetvédelmi őrt. Mivel a természeti őr azonnal elindult a helyszínre, ekkor realizálódott benne a megfigyelésének a jelentősége.
Se gyűrű, se jeladó
„A fényképek alapján valószínűleg nincs sem gyűrűzve, sem jeladózva. Ez a madár vad eredetére utal. Amennyiben A kategóriában el lesz fogadva, úgy ez a 8. hazai előfordulása a fajnak. Sajnos a keresés ellenére sem került elő a madár később” – számolt be a nagyon ritka megfigyelésről a Birding Hungary – birding.hu.
A barátkeselyű rendkívül ritka kóborló, a három keselyűfaj közül ezt figyelték meg legkevesebb alkalommal.
A barátkeselyű (Aegypius monachus) egyike az Európában őshonos négy keselyűfajnak, amelyek az elmúlt két évszázadban több országból – így hazánkból is – kipusztultak az illegális pusztítás, valamint a természetes élőhelyek és táplálékforrások csökkenése következtében.
Hazánkban fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 000 forint.