eur:
401.57
usd:
346.99
bux:
96226
2025. június 16. hétfő Jusztin
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ankarai Esenboga repülőtérre érkezik 2025. május 15-én. Ezen a napon orosz-ukrán tárgyalások kezdődnek az Ukrajna elleni orosz háború lezárásáról a törökországi Isztambulban.
Nyitókép: MTI/AP/Jevhen Maloletka

Isztambul – Kiderült, miben reménykedik az ukrán elnök, és mi az oroszok célja

Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.

Zelenszkij a Jevropejszka Pravda hírportál beszámolója szerint azt mondta: az orosz delegáció összetétele Isztambulban azt bizonyítja, hogy Moszkva „nem veszi komolyan” a tárgyalásokat, mivel a küldöttségben nincs olyan politikus, aki valóban döntéshozónak számít Oroszországban.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön Moszkvában egyértelműen kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nem fog Isztambulba utazni az ukrán küldöttséggel folytatandó tárgyalásokra.

„Az orosz küldöttség meglehetősen alacsony szintjének dacára, Donald Trump (amerikai) elnök iránti tiszteletből, a török küldöttség magas szintje és (Recep Tayyip) Erdogan (török) elnök iránti tiszteletből, valamint abban a reményben, hogy legalább az első lépéseket megtehetjük a feszültségcsökkentés és a tűzszünet irányába, úgy döntöttem, hogy delegációt küldünk Isztambulba” – hangsúlyozta az ukrán államfő.

Zelenszkij pontosította, hogy a tárgyalásokra a Törökországban tartózkodó ukrán tisztségviselőknek csak egy része utazik át Isztambulba a védelmi miniszter vezetése alatt, nem lesz jelen mások mellett az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) vezetője és a vezérkari főnök sem.

„Ami a tárgyalási napirendet illeti, az ukrán küldöttség első számú mandátuma a tűzszünet elérése lesz”

– tette hozzá. Az elnök kijelentette, hogy kételkedik a tárgyalások eredményességében, de reményét fejezte ki, hogy az orosz tárgyalók „legalább valamit felmutatnak”.

Zelenszkij arról beszélt, hogy az orosz elnöknek „vezetői hozzáállást kellene tanúsítania”, és személyesen kellene találkoznia Ukrajna elnökével. Véleménye szerint az ilyen magatartással nemcsak Ukrajnával, hanem az Egyesült Államok és Törökország elnökeivel szemben is személyes tiszteletlenséget mutat. „Most Ankarában vagyunk, delegációt küldünk Isztambulba. Ő nincs itt és Isztambulban sincs. Nem rohangálhatunk a világban egy ember után” – jegyezte meg az ukrán elnök.

Rámutatott ugyanakkor arra, hogy Donald Trump amerikai elnök nagy létszámú delegációt készült küldeni, élén Marco Rubio külügyminiszterrel.

Zelenszkij kétoldalú megbeszélést is tartottAnkarában Recep Tayyip Erdogannal.

Orosz küldöttség

Oroszország célja az Ukrajnával folytatandó közvetlen tárgyalásokon a hosszú távú béke elérése – jelentette ki Vlagyimir Megyinszkij, az orosz tárgyalódelegáció vezetője csütörtökön újságíróknak Isztambulban.

„A közvetlen tárgyalások célja az ukrán féllel, hogy előbb-utóbb hosszú távú békét érjünk el, megszüntetve a konfliktus kiváltó okait”

– mondta Megyinszkij a Rosszija 24 hírtelevízió által is sugárzott nyilatkozatában.

Közölte, hogy Moszkva a tárgyalásokat - amelyek csütörtök késő délután még nem kezdődtek meg - a 2022-ben megszakadt isztambuli békefolyamat folytatásának tekinti. Mint fogalmazott, az orosz küldöttség kész "lehetséges kompromisszumok" megvitatására.

A TASZSZ hírügynökség csütörtök délután azt jelentette Isztambulból, hogy az orosz-ukrán tárgyalásokat péntekre tehetik át.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője Moszkvában a sajtónak elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz biztonsági tanács tagjaival szerda este folytatott tanácskozás eredményeként fogalmazta meg az orosz delegáció által képviselendő isztambuli tárgyalási álláspontot. Az eszmecserén részt vettek a „különleges hadműveletben” részt vevő orosz egységek parancsnokai is, „hogy beszámoljanak a harci érintkezés vonalán kialakult helyzetről”.

Putyin az ülésen meghallgatta Gyenyisz Manturov első miniszterelnök-helyettes és Szergej Lavrov külügyminiszter jelentését a külpolitikai napirendről, illetve a gazdaság és hadiipar helyzetéről. Felszólalt Alekszandr Bortnyikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB), Szergej Nariskin, a Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) és Viktor Zolotov, az orosz nemzeti gárda vezetője.

Peszkov elmondta, hogy nem szerepel a közeljövő terveiben Vlagyimir Putyin és Donald Trump amerikai elnök találkozója. „A kérdés még nem került napirendre, nem vetődött fel, ezért egyelőre nincs mit mondanunk” – fogalmazott.

Szergej Lavrov a Diplomáciai Klub csütörtöki moszkvai összejövetelén arra a kérdésre, hogy mi várható az isztambuli tárgyalásoktól, egyebek között kijelentette: „Idetartozik a nácitlanítás is, mert amit a Zelenszkij-rezsim az oroszokkal szemben tesz, az tiszta nácizmus. És a demilitarizáció is, mert, mint már mondtam, az elsődleges okok között voltak a NATO Ukrajna birtokbavételére irányuló tervei… Ezért az a kérdés, hogy milyen katonai képességekkel fog rendelkezni Ukrajna, korántsem elméleti. Itt nem lehet szó semmiféle külföldi katonai jelenlétről”.

Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: az orosz szövetségi politika kudarca, ha most nem áll ki Irán mellett

Bendarzsevszkij Anton: az orosz szövetségi politika kudarca, ha most nem áll ki Irán mellett

Az Ukrajnában lekötött kapacitások miatt erősen meg van kötve a keze Oroszországnak, ezért nem küldött az elmúlt hónapokban légvédelmi rakétarendszereket Iránba – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója. A posztszovjet térség szakértője arról is beszélt, milyen hatása lehet a globális olajkereskedelemre, ha elhúzódik a közel-keleti konfliktus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×