eur:
394.06
usd:
355.48
bux:
72297.19
2024. szeptember 7. szombat Regina

Stumpf: Budapest dönt az SZDSZ-ről

A Századvég alapítvány elnöke szerint az első fordulóban sok helyen lehet érvényes és eredményes a választás, és ez akár az egész voksolás kimenetelét eldöntheti.

Stumpf István szerint a két nagy párt a 2002-es szavazóinak csaknem kétharmadát meg tudta tartani.

A saját tábor mozgósítása döntheti el a választást. Ma úgy tűnik, a Fideszt támogatók körében nagyobb azok aránya, akik biztosan elmennek voksolni, mint a szocialistáknál - vélekedett az Orbán-kormány kancelláriaminisztere.

Ezt a választást az dönti el, hogy a pártok hány olyan választót tudnak mozgósítani, aki már egyszer elkötelezte magát mellettük. Mindent egybevéve - bár számok alapján nem lehet következtetni - a Fidesz jobban mozgósítja saját táborát - mondta Stumpf István.

A politológus szerint, ha az első fordulóban eldőlő egyéni kerületek 80-90 százalékát megnyeri az egyik párt, az olyan üzenetet közvetít, hogy megvan a győztes.

Ebben az esetben a második fordulóban érvényesülhet a győztesre szavazás effektusa. Ha ez azt eredményezi, hogy csak két párt jut be a parlamentbe, akkor egy nem várt "földcsuszamlás" is bekövetkezhet - mondta Stumpf István.

A politológus szerint az MSZP stratégiai érdeke, hogy az SZDSZ bekerüljön a parlamentbe.

A Századvég elnöke úgy látja, a kisebbik kormánypárt sorsa azon múlik, hogyan szerepel Budapesten.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

A győzelemért bármit? Kamala Harrist és Donald Trumpot sem kell félteni, ha pálfordulásról van szó

Az amerikai politika egyik örök érvényű bölcsessége, hogy az elnökjelöltek mérsékelni szokták programjukat az őszi választás előtt, azután, hogy a párton belüli előválasztáson jóval markánsabb álláspontokat fogalmaznak meg – valahogy mégis muszáj kitűnni az egymással nagyrészt egyetértő politikusok tömegéből. A jelöltek középre mozgása azzal az egyszerű okkal magyarázható, hogy az előválasztáson az inkább bal- vagy jobbra húzó szavazóbázisukat kell meggyőzniük, míg az általános választáson az ideológiai centrum és a pártfüggetlenek felé igyekeznek gesztusokat tenni az ott összeszedhető voksokért cserébe. Jóllehet a demokrata oldalon Kamala Harris nem az előválasztási győzelmének hála került fel a szavazólapra (hiszen azt a hivatalban lévő elnök, a jelöltségtől visszalépett Joe Biden nyerte), az alelnök így is számos kiigazítást tett a korábbi álláspontjait illetően. A republikánusok ezt fel is hánytorgatják neki nap mint nap, ám ettől függetlenül Donald Trumpot sem kell félteni ez ügyben, aki már-már hobbit űz abból, hogy egyik nap A-t, míg másik nap B-t mond.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×