Mi jön most az ellenzéki oldalon? - hangzott a körkérdés Orbán Viktor győzelmi beszéde után az InfoRádió műsorában megszólaló elemzők felé.
Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója szerint többféle megfejtés lehet, mivel a Fidesztől is jobbra lévő Mi Hazánk is bejutott a parlamentbe.
Novák Zoltán hozzátette, Orbán Viktor beszédéből az világlott ki, hogy "már győztünk így is, úgy is", utalva arra, hogy bármilyen ellenzéki stratégia mellett győzött már a Fidesz-KDNP.
"Nem sikerült egységes kampányt vinni, de hogy rosszabb eredményt érnek el úgy, hogy úgy érzik, mindent megtettek, ebből nem tudni, mi következik"
- tette hozzá.
Szerinte sokan bírálták az ellenzéket már amiatt is, hogy parlamenti ellenzékként viselkedett, miközben rendszerellenzéknek tüntette fel magát.
"Gondolhatja az ellenzék, hogy választáson nem lehet megverni a Fideszt" - fejtegette újra Csizmadia Ervin.
Szerinte jöhet "diktatúrás retorika", és jöhet az is, hogy a "nyugatos projektet" újradefiniálják, meg kell vizsgálniuk ezt.
Novák Zoltán elképzelhetőnek tartja, hogy egy olyan küzdelem következik, amelyben
az EU erővől fog politizálni az Orbán-kormánnyal szemben.
De akár enyhíthet a feszültségen az, hogy háború zajlik a szomszédban, és egységet kell mutatni.
"Ha megjönnek az RRF-pénzek, akkor úgy döntött Brüsszel, hogy az egység fontosabb Európában" - fejtegette, megállapítva, hogy a választás előtti időben azért "romokban volt az Orbán-kormány külpolitikája".
Csizmadia Ervin megjegyezte azt is, hogy az ellenzéki politikusok közül este 11-ig nem beszélt még senki, ami "belső depresszióra" utal.