eur:
400.5
usd:
371.07
bux:
92497.76
2025. március 26. szerda Emánuel
Donald Trump amerikai elnök újságírókkal beszél, miután aláírt egy nyilatkozatot, amely február 9-ét az Amerikai-öböl napjává nyilvánítja az Air Force One fedélzetén, útban a Florida állambeli West Palm Beach-ből New Orleansba 2025. február 9-én. Az Egyesült Államok belügyminisztériuma 2025. január 24-én jelentette be, hogy hivatalosan is átnevezték Amerikai-öbölre a Mexikói-öblöt, miután Donald Trump a beiktatása után egy rendeletben írta elő ennek szükségességét.
Nyitókép: MTI/AP/Ben Curtis

Kemény választ kapott Donald Trump a még újabb vámokra

Egységes, a teljes külföldi acél- és alumínium behozatalt sújtó vámot vet ki Donald Trump. Az amerikai elnök közölte, hogy a már létező intézkedéseken felül, további 25 százalékos vámot vezet be az Egyesült Államok. Az elnök azt is közölte, hogy elégedetlen Kanada és Mexikó eddigi lépéseivel, amelyekkel a vámmentességet akarják elérni.

Donald Trump az elnöki repülőgépen, vasárnap jelentette be a hírt a médiának, miközben a New Orleans-i amerikai futball-döntőre, a Superbowl-ra tartott. Elmondta, hogy hétfőn részletezi az intézkedést és azt is, hogy további ellenvámokat vet ki azokra az országokra, amelyek már most vámmal sújtják az amerikai termékeket.

„Egyszerűen fogalmazva: ha ők vámolnak bennünket, akkor mi is fogjuk őket” – idézte szavait a Reuters.

A hírügynökség szerint az Egyesült Államokba elsősorban Kanada, Brazília, Mexikó és Vietnám exportál acélt. A vízenergiában gazdag Kanada adja például az amerikai úgynevezett primer alumínium-behozatal 79 százalékát. Egy kanadai miniszter szerint a tőlük származó acél és alumínium fontos amerikai iparágakat, így a védelmi ágazatot, a hajó- és autógyártást látja el.

Donald Trump az első elnöksége idején 25, és 10 százalékos védővámmal sújtotta a külföldi acél- és alumíniumbehozatalt, de később több országnak mentességet hagyott jóvá. Köztük volt Mexikó, amely az amerikai alumíniumhulladék és alumíniumötvözet-behozatal fő forrása. Később Joe Biden kormányzata vámmentes kvótákban állapodott meg Nagy-Britanniával, az Európai Unióval és Japánnal. Vasárnap még nem volt világos, hogy az új elnöki rendelet hogyan érinti majd ezeket.

Kanadában nemtetszés fogadta a hírt. „Quebec közel 3 millió tonnát, a szükségleteik 60 százalékát exportálja az USA-ba. Talán szívesebben vennének Kínából?” – tette fel a kérdést a franciaajkú kanadai tartomány miniszterelnöke, Francois Legault.

Az amerikai acélipar képviselői ugyanakkor üdvözölték Trump lépését. Kevin Dempsey, az Amerikai Vas és Acél Intézet elnöke azt mondta, hogy együtt fognak működni az elnökkel egy határozott és megerősített kereskedelmi programért, „hogy választ adjanak sok, külföldi piactorzító szabályra és gyakorlatra, amelyek hátrányba hozzák az amerikai acélgyártókat”.

A fémek mellett Donald Trump más ágazatokban „ellenvámokat” készül kivetni a héten. Például már régóta panaszkodik az Európai Unió 10 százalékos gépkocsivámjára, miközben az amerikai ennek negyede. A furgonok esetében viszont 25 százalékos a tengerentúli vám – a hazai gyártók, például a General Motors és a Ford örömére.

Az elnök lépései aggodalommal töltik el a hazai whiskey-gyártókat, akik soraiban a nagy márkák mellett kis, kézműves vállalkozások is megtalálhatók, körülbelül háromezer. Az EU ugyanis meglépheti azt, hogy ismét 50 százalékosra emeli a szeszesital vámját.

Közben Trump egy interjúban azt mondta: elégtelenek Kanada és Mexikó határvédelmi lépései ahhoz, hogy elkerüljék az általa kilátásba helyezett 25 szazalékos védővámokat.

Címlapról ajánljuk
Országos főállatorvos: valószínűleg a kisbajcsi vírus jelent meg egy újabb állattartó telepen
Szlovákia, Magyarország, Ausztria

Országos főállatorvos: valószínűleg a kisbajcsi vírus jelent meg egy újabb állattartó telepen

Újabb helyen, Levél település egyik szarvasmarhatelepén jelent meg a ragadós száj- és körömfájás. Pásztor Szabolcs az InfoRádióban elmondta, a háromezre állatot előbb vakcinázzák a vírusürítés csökkentése érdekében, majd le kell ölni őket. A környéken kezdeményezte a házi vágásokat is a járvány terjedésének megakadályozása érdekében.

Kaiser Ferenc: az ukrajnai béke fenntartását mindenképpen Európának kellene kifizetnie

Az Egyesült Államok és Oroszország jelenleg Ukrajna és Európa feje felett tárgyal a tűzszünetről, miközben az általuk megkötendő alkut a tervek szerint Európa fogja betartatni. Az NKE docense szerint ez naiv elképzelés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.26. szerda, 18:00
Balasa Levente
a Siemens Zrt – Smart Infrastructure szakmai igazgatója
Totális a káosz a tűzszünet körül, Putyin sarokba szoríthatta Trumpot – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Totális a káosz a tűzszünet körül, Putyin sarokba szoríthatta Trumpot – Ukrajnai háborús híreink szerdán

Kedden ért véget a háromnapos orosz-amerikai-ukrán tárgyalássorozat, amelynek a célja az volt, hogy valamiféle részleges tűzszünetet hozzanak tető alá a felek. Még 24 óra sem telt el azóta, hogy a Fekete-tengerre és az energetikai létesítményekre vonatkozóan részleges tűzszünetet jelentettek be, máris rengeteg ellentmondás kezd kibukni. Donald Trump amerikai elnök hamarosan nehéz döntés elé kerülhet az orosz-ukrán háború lezárását célzó törekvéseiben. Oroszország szankciók enyhítését követeli a fekete-tengeri tűzszünet bevezetése előtt, ami keresztülhúzhatja az amerikai elnök gyors megállapodásra vonatkozó terveit - közölte a Bloomberg. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×