eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Donald Trump volt amerikai elnök Mehmez Oz republikánus szenátusi képviselőjelölt választási kampányrendezvényén a Pennsylvania állambeli Latrobe városban 2022. november 5-én. A félidős kongresszusi és helyi választásokat november 8-án tartják az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Donald Trump a vádemelési javaslatról: „ami nem öl meg, az erősebbé tesz”

Négy pontban javasol vádemelést Donald Trump volt amerikai elnök ellen az úgynevezett január 6. bizottság, amely a Trump-hívőknek a Kongresszus elleni támadását vizsgálta. Az exelnök ellenfelei, a demokraták azonnal üdvözölték a javaslatot. Ő maga azt mondta: ettől csak erősebb lesz.

Donald Trump újabb mérföldkövet ért el. Ő volt az első amerikai elnök, aki ellen nem egy, hanem két vádeljárás is indult a Kongresszusban. Most, szintén első ízben ő lett az első exelnök, akinek esetében egy kongresszusi bizottság azt javasolta az amerikai Igazságügyi Minisztériumnak, hogy emeljen vádat ellene. Nem is egyet, hanem négyet: lázadás szítása, elősegítése és támogatása, hivatalos procedúra akadályozása, szövetkezés az Egyesült Államok meglopására, szövetkezés hamis tanúzásra.

A 2021. január 6-i capitoliumi attakban az épületbe betörő Trump-hívők – köztük az ikonikus Sámán – nemcsak randalíroztak, de politikusokat próbáltak „levadászni”. A támadás nyomán 5 ember halt meg, egyikük sem volt törvényhozó.

Tudósítók megjegyzik, hogy

az Igazságügyi Minisztériumnak nem kötelező követni a kétpárti bizottság ajánlását, ami inkább jelképes.

Maga Donald Trump látszólag félvállról reagált: „Ezek az emberek nem értik, hogy amikor értem jönnek, akkor a szabadságszerető emberek kiállnak mellettem. Ez erősebbé tesz. Ami nem öl meg, az megerősít” – írta a közösségi médiában.

Annak ellenére, hogy a bizottság kétpárti, mintegy azt sugallva, hogy a republikánus Donald Trumpot saját pártjában sem tartják szalonképesnek az ostromban játszott szerepét, több republikánus azonnal bírálta az ajánlást.

Az ohiói Jim Jordan képviselő szóvivője például a The Guardian című lapnak válaszolva „pártos és politikai húzásnak” minősítette a bizottság lépését, amely szerinte nem válaszolt a képviselő sorozatos leveleire és aggályaira, amelyekben a bizottság átpolitizáltságát emlegette és megkérdőjelezte legitimitását.

A liberális lap által „az összeesküvés elméletek szélsőjobbos hívének” nevezett Marjorie Taylor Greene, georgiai republikánus képviselő azt a kommentárt fűzte hozzá, hogy Trumpot valójában azért akarják az igazságszolgáltatás elé állítani, mert

„a bizottság fél, hogy senki sem tudja legyőzni a 2024-es elnökválasztáson”.

Emellett lekommunistázta a testületet.

A demokrata képviselők viszont üdvözölték az ajánlást. „Trump lépései bűntettek az amerikai nép és demokráciánk ellen” – írta Pramiya Jayapal wasingtoni törvényhozó. Mások megjegyezték, a törvény senkivel sem kivételezik. A Capitolium ostroma miatt több, mint 900 ember ellen indult eljárás. Ha Trump ellen valóban vádat emelnek és elítélik, azzal elvágják a lehetőségtől, hogy részt vegyen a 2024-es elnökválasztáson.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Anyagi bizonytalanság, kevés segítség, rugalmatlan munkáltatók – ezért nem vállalnak több gyereket a magyar szülők

Anyagi bizonytalanság, kevés segítség, rugalmatlan munkáltatók – ezért nem vállalnak több gyereket a magyar szülők

Sok pár az első gyermek nevelésének tapasztalataiból vonja le azt a következtetést, hogy mégsem akar nagyobb családot – mondta az InfoRádióban az Anyafalva kismama applikáció tulajdonosa. Jansik Cynthia Aisha felmérésük legfőbb tanulságait összegezve hozzátette: a legtöbb szülő mindent meg szeretne adni gyerekének, ezért az is szempont lehet, hogy inkább kevesebb gyereket nevel fel, hogy nekik sokkal több jusson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×