18 hónapnyi vizsgálat után hivatalos vádemelési javaslatot tett az igazságügyi minisztériumnak a washingtoni Capitolium ostromának körülményeit tisztázni hivatott kongresszusi bizottság – írja a telex.hu a New York Times-ra hivatkozva.
Ez azonban még nem kötelező érvényű döntés. A potenciális vádak: lázadás szítása, összeesküvés az alkotmányos rend ellen és a kongresszus munkájának akadályozása. A bizottság az exelnök öt közeli szövetségese ellen is vádemelési javaslattal élt, ők Mark Meadows, az utolsó elnöki kabinetfőnöke, Rudolph Giuliani, az ügyvédje, illetve John Eastman, Jeffrey Clark és Kenneth Chesebro, szintén jogászok.
Az amerikai történelemben még soha nem volt példa arra, hogy egy korábbi elnök ellen büntetőügyi vádat emeljenek,
pláne nem ilyen súlyosat. Elvileg hosszú börtönbüntetés is lehet a büntetés, ha a bíróság elítéli Trumpot és társait – bár egyelőre még maga a vádemelés sem történt meg.
A 2020-as elnökválasztás után Trump sokáig nem volt hajlandó beismerni a vereségét és a híveit addig tüzelte, míg január 6-án egy békésnek induló tüntetés a Capitolium megrohamozásába fajult; a zavargásban többen meghaltak. A bizottság azt vizsgálta nagyon hosszan és alaposan, hogy mindezekért Trump közvetlenül vagy közvetetten felelőssé tehető-e – és több száz tanú kihallgatása, illetve fehér házi dokumentumok átvizsgálása után arra jutottak, hogy igen.
Arról, hogy végül is bíróság elé állítják-e az ex-elnököt az igazságügyi minisztériumnak kell döntenie.
Mindenesetre Donald Trump már bejelentette, hogy elindul a 2024-es elnökválasztáson, ahol a republikánus előválasztáson Ron DeSantis floridai kormányzó tűnik a legerősebb ellenfelének. Trump esélyeit nemcsak ez a vizsgálat rontja, hanem az is, hogy nemrég kongresszusi döntés született, amely szerint nyilvánosságra kell hoznia az adóbevallását, aminek a titkosságához évek óta foggal-körömmel ragaszkodik.