eur:
411.24
usd:
392.95
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök látogatást tesz egy oltóközpontban a nagy-britanniai Milton Keynesben 2021. december 29-én. A brit egészségügyi miniszter bejelentése szerint a kormány az idén már nem jelent be újabb angliai járványügyi korlátozásokat, de nem zárja ki a további intézkedések lehetőségét a jövő évre, ha a koronavírus-járvány ezt szükségessé tenné.
Nyitókép: MTI/AP/pool Daily Telegraph/Geoff Pugh

Olyan rossz a helyzet Angliában, hogy már inkább könnyítenek

Eltörli az Angliába érkező utazók indulás előtti és az érkezés utáni kötelező Covid-tesztjét – feltétel, hogy az illető teljesen oltott legyen. Az indoklás szerint már olyan magas az országban a fertőzés aránya, hogy az intézkedésnek nincs túl nagy haszna.

Maga Boris Johnson brit miniszterelnök jelentette be, hogy helyi idő szerint péntek hajnali 4 órától már nem követelik meg az Angliába érkező, duplán oltottaktól vagy 18 éven aluliaktól az előzetes Covid-tesztet.

Az eddigi szabály az volt, hogy a belépéshez egy negatív rapid antigén vagy egy PCR-tesztre volt szükség. További követelmény volt egy, a második napon elvégzett PCR-teszt.

Az új rendelkezés hatálybalépésének időpontjától a két csoportba esőknek nem kell elszigetelniük magukat a második napi teszt eredményére várva, a hétvégétől pedig várhatóan magát a második napi PCR-teszt előírást is törlik. Helyette az olcsóbb, rapid antigén (angolul lateral flow) tesztet követelik majd meg, amelyet szintén a második nap végéig kell elvégezni és amely akár 15 perc alatt is kimutatja a fertőzést.

Az Independent című brit lap a hírről beszámolva megjegyezte: bár a bejelentés csak Angliára vonatkozik, valószínűleg a többi országrész, Wales, Észak-Írország és Skócia is bevezeti a könnyítést.

Az intézkedés furcsának tűnik annak ismeretében, hogy a január 4-i adatok szerint

napi 218 ezer az új fertőzések száma

a szigetországban. Grant Shapps brit közlekedési miniszter szerint azonban az omikron koronavírustörzs immár a legelterjedtebb variáns Nagy-Britanniában, ezért a kötelező tesztek „már nem arányosak” a helyzettel.

Az oltatlan utazók esetében marad a szabály: indulás előtt is tesztelniük kell magukat és az Angliába történő érkezés 2. és 8. napján is, miközben 10 napig kell karanténban ülniük.

Előzőleg utazási cégek lobbiztak a kormánynál hasonló érveléssel: a korlátozások nem hatásosak, most, hogy az omikron variáns már szabadon terjed a szigetországban.

Johnson miniszterelnök maga is közölte: a korlátozások már nem érik el a céljukat, miközben az indulás előtti teszt „sok utazót eltántorít, mert attól félnek, hogy külföldön ragadnak vagy hogy komoly extra költségekbe verik magukat”. Shapps közlekedési miniszter közben emlékeztetett:

a brit idegenforgalom tavaly 50 milliárd fontot vesztett, míg Ausztráliában az utazási korlátozások ellenére gyorsan megugrottak az omikronos esetek.

A The Telegraph című lap szerint az utazási cégek most a téli nyaralásra vagy síutakra indulók rohamára számíthatnak, mivel a könnyítéssel a családok több száz fontot spórolnak meg. „Üdvözöljük a lépést, épp a foglalások szempontjából fontos időszakban jön. Ez egy fontos lépés afelé, hogy megtanuljunk együtt élni a vírussal” – mondta a brit légi cégeket képviselő szervezet vezérigazgatója, Tim Alderslade.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×