eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Belfast, 2010. április 12.Rendőrök zárják le az Old Holywood Roadot Belfastban 2010. április 12-én, miután autóban elhelyezett pokolgép robbant hajnalban az MI5, a brit belső elhárítás Palace Barracks nevű, egykor laktanyaként működő épülete közelében. Brit médiajelentések szerint egy ember könnyebben megsebesült, ám ezt a hatóságok nem erősítették meg. (MTI/EPA/PAUL MCERLANE)
Nyitókép: MTI/EPA/Paul McErlane

Brexit: erőszakot hozhat a rendezetlen kilépés

A "kemény határral” az erőszak is visszatérne Észak-Írországba – figyelmeztet egy tanulmány arra, mi történhet, ha Nagy-Britannia szabályozatlan módon lépne ki az Unióból. Ennek nyomán bizonyosan bevezetnék a határellenőrzést az Ír Köztársaság és Észak-Írország között, ami kihathat az ottani békére.

„Elkerülhetetlen az erőszak visszatérése Észak-Írországba” ha a kemény brexit valósul meg – írja egy UNESCO tanulmányra hivatkozva az Irish Independent című ír lap.

Az ENSZ-szervezet elemzése szerint az utóbbi húsz évben jobbára békében együtt élő, de különböző szektás tradíciójú fiatalok szembefordulnának egymással, "mert a szélsőséges csoportok erre nevelnék őket". Az UNESCO két bizottságának tanulmánya szerint

a fogatókönyv megvalósulása esetén nem az a kérdés, hogy újraindul-e az erőszak, hanem hogy milyen mértékben.

A két szerző, Mark Brennan a Pennsylvaniai Egyetem professzora, ifjúságpolitikai és közösségügyi szakértő és Pad Dolan, az UNESCO családügyi szakértője és az írországi Galway Egyetem professzora azt mondják, hogy a „Békeegyezmény Nemzedéknek” nincs elég sokkoló élménye az erőszak éveiről és az idősebb generáció nem osztott meg eleget velük a szektás konfliktus borzalmairól. Ezért a fiatalok „romantikus” színben tekintenek az ír nyelvezetben „a Bajok”-ként említett terrorévekre.

További gond, hogy a marginalizált, nacionalista tudatú fiatalok esetében könnyebb dolga lehet az őket manipuláló illegális csoportoknak, például az úgynevezett Új IRA-nak.

A brit fennhatóságot akaró és a koronához hű protestáns terrorcsoportokkal szemben az IRA az erőszak éveiben a katolikus Írország és a vegyes felekezetű Észak-Írország egyesülését akarta kiharcolni robbantások, gyilkosságok és más merényletek végrehajtásával.

A múlt hónapban a nacionalista írek által Derrynek, a protestánsok által Londonderrynek nevezett északír város bírósága előtti autós pokolgépet is az Új IRÁ-nak tulajdonítják.

Az UNESCO-tanulmány szerint Nagy-Britannia szabályozatlan módon történő uniós kilépése után hat héttel már visszatérhet a „kemény határ” az EU-tag Írország és a brit fennhatóságú Észak-Írország közé, ami kirobbantja az erőszakot. A szerzők arra is figyelmeztetnek, hogy a fő északír katolikus párt, - a terror éveiben az IRA politikai szárnyának tartott - Sinn Fein által szorgalmazott határügyi népszavazás is erőszakhoz vezetne.

A tanulmány elkészítésében Michael Ortiz, amerikai terrorügyi szakértő, az egykori Obama-kormányzat biztonsági tanácsadója is segédkezett.

Az elemezés megjegyzi azt is: sem a brit, sem az ír kormány nem tett sokat a társadalmi harmóniáért és a gazdasági biztonságért az 1998-as Nagypénteki Békeegyezmény aláírása óta.

A helyzet gyorsan elmérgesedhet és erre példának hozzák fel a béke 14. évében, 2012-ben és 2013-ban történteket, egy döntés szerint csak bizonyos napokon lehetett felvonni a belfasti városházára a brit zászlót. A lojalisták kirobbanó tiltakozása nyomán többtucatnyian megsérültek.

A tanulmány akkor jelent meg, amikor a brit kormány és mögötte a keményvonalas brexit-tábor azt követeli Brüsszeltől, hogy módosítsák vagy vessék el a kilépési egyezményben szereplő garanciát az északír határ szabad átjárhatóságáról. Ha nem sikerül alkut kötni, akkor március végén a britek szabályozatlan módon kilépnek az EU-ból és visszatér a „kemény határellenőrzés”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×