eur:
410.99
usd:
391.92
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Theresa May brit miniszterelnök sajtóértekezletének végén távozik az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának második napján, 2018. október 18-án.
Nyitókép: MTI/AP/Alastair Grant

Sajátjai fenyegették meg Theresa Mayt

Blokkolhatják az alku nélküli brexitet, azaz kikényszeríthetik a brit uniós kilépés elhalasztását – ezzel fenyegette meg brit konzervatív képviselők több mint 100 fős csoportja Theresa May miniszterelnököt.

Eurokrata legyen a talpán, aki Brüsszelben megérti, hogy mi is motiválja a brit politikusok – kormánytagok és képviselők – lépéseit, és hogy ezekből mi következik.

Pénteken a szigetországban az volt a téma, hogy a jobbára brexitpárti, de az Európai Unióból való távozás részletkérdéseiben erősen megosztott konzervatív kormánypárt több mint 100 képviselője megfenyegette a kormányt: blokkolhatja a március 29-én esedékes EU-kilépést, ha addig nem lesz új megállapodás a válás mikéntjéről.

A zavarodottságot csak fokozza, hogy a csoportban megtalálhatók a korábban a brexitet elvető, most már annak inkább csak a kemény változata ellen kampányoló és az eredetileg is a brexitre szavazó – tehát saját óhajuk megvalósulását akár késleltetni is képes – képviselők.

A frakciót „Brexitmegvalósítási csoportnak” és „a mérsékeltek” tömörülésének nevezik a brit médiában. Tagjai azt mondják: nem akarják engedni, hogy a kemény brexitpártiak „akadékoskodása” ismét ahhoz vezessen, hogy leszavazzák May miniszterelnök és Brüsszel kilépési egyezményét a parlamentben. Azaz: nem baj a brexit, de az csak szervezett formában mehet végbe.

A szervezett forma pedig azt jelenti, hogy egy kétéves átmeneti időszak indul, amikor még az uniós rendelkezések érvényesek Nagy-Britanniában,

de London és Brüsszel megszövegez egy olyan kereskedelmi egyezményt, amely valószínűleg az ír határ szabad átjárhatóságát is fenntartja – kihúzva ezzel a kemény brexit egyik méregfogát.

A képviselőcsoport levelet juttatott el a konzervatív parlamenti frakció vezetéséhez, és fenyegetésüket a kormány brexitpolitikája elleni eddigi legnagyobb lázadásnak minősítik kommentátorok.

A csoportban négy kabinetminiszter és közel egy tucat államtitkár is megtalálható.

Úgy tűnik, ők hajlandók kenyértörésre vinni a dolgot – a The Guardiannek nyilatkozó forrás szerint nem fognak lemondani és Theresa Maynek magának kell menesztenie őket.

A csoport javaslatáról jövő héten szavaz a brit parlament, és ha az átmegy, akkor a gyakorlatban az történik, hogy

a parlament átveszi a brit kormánytól a brexitfolyamat levezénylését, mivel az uniós kilépés kitolásának kérvényezésére kényszerítenék a miniszterelnököt.

Andrew Percy a csoport tagja, és egyike azoknak a képviselőknek, akik eredetileg is a brexitre szavaztak, de akik nem akarnak totális szakítást az EU-val, azt mondta: sokan vállalták a kompromisszumot, és így egyesülhettek brexitpártiak és maradáspártiak a kemény brexithívők ellenében. „Sokan nincsenek tisztában a parlamenti aritmetikával” – utalt arra, hogy ők többen lehetnek, mint a keményvonalasok, akik velük szemben „képtelenek a kompromisszumra”. A kérdés most az, hogy engedi-e a kormány, hogy a jövő héten szavazás legyen az alku nélküli brexit elvetéséről.

Ha engedik a voksolást, akkor

Brüsszelnek és az uniós tagállamoknak fel kell készülniük arra, hogy a britek még hónapokon át EU-tagok maradhatnak.

Nekik pedig arra, hogy ezért cserébe nekik is meg kell tartaniuk az európai parlamenti választásokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×