eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Birmingham, 2018. szeptember 30.Gavin Williamson brit védelmi miniszter felszólal a kormányzó brit Konzervatív Párt Birminghamben kezdődő éves kongresszusának első napján Birminghamben 2018. szeptember 30-án. (MTI/EPA/Neil Hall)
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Keményebb katonai magatartást ígér a "globális Nagy-Britannia"

Határozottabb katonai doktrínát követhet majd a brexit után Nagy-Britannia. A védelmi miniszter szerint „kemény erőt kell majd bevetni” az ország érdekeinek védelmében, miközben elmosódnak a háború és béke közötti határok.

Gavin Williamson brit védelmi miniszter szerint a brexit utáni Nagy-Britanniának nem kell félnie attól, hogy katonai erőt vessen be globális érdekei miatt.

Williamson beszéde szerint Nagy-Britannia a Csendes-óceánra küldi új repülőgéphordozó hajóját, drónsereget állít fel, támadó internetes képességet épít ki és általában keményebb katonai hozzáállást tanúsít majd, mint az EU-tagság éveiben.

„A brexit nagy pillanat a történelmünkben. Egy pillanat, amikor meg kell erősítenünk globális jelenlétünket, javítani halálos csapásmérő képességünket és növelni tömegünket” – áll a védelmi miniszter beszédében.

A katonai kiállással párhuzamosan a kemény-brexit párti politikusok azt sürgetik, hogy Nagy-Britannia brutálisan fogja vissza a külföldi segélyezést, azaz a „puha erőnek” is nevezett támogatásokat.

A konzervatív párt egyik tanulmánya szerint meg kéne szüntetni és a külügyminisztériumba olvasztani a Külföldi Fejlesztési Minisztériumot, amely a jelenlegi törvények szerint az állami költségvetés 0,7 százalékát költi a külföldi segélyezésre és fejlesztésre.

Az összeg 2016-ban közel 13,5 milliárd fontot, azaz körülbelül 4,8 billió forintot tett ki.

Az ötletet támogatja Boris Johnson volt külügyminiszter, az EU-val való totális szakítás egyik fő híve a brit politikai életben, akiről ismert, hogy a kormányfői posztról álmodozik.

A segélyek útján történő puha befolyásolás visszafogásával párhuzamosan javasolt határozottabb katonai kiállásra a brit védelmi miniszter szerint azért is van szükség, mert

korunkban „elmosódnak a háború és béke határai”.

Williamson beszéde azonban arra is utal, hogy a keményebb magatartást Nagy-Britanniára és szövetségeseire értette.

Williamson egy olyan kormány tagjaként próbál víziót megfogalmazni, amely a Reuters szerint „a világháború utáni legnagyobb politikai válság” idején próbálja irányítani Nagy-Britanniát. A brexit hatalmas csapás volt a Nyugatnak, amely azért küzd, hogy „asszimilálja a kínai és orosz erőt”, miközben együtt kell élnie „Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan kormányzásával” – jegyzi meg a hírügynökség.

Otthon, Theresa May brit miniszterelnök az általa kijelölt különösen szűk ösvényen lavírozva próbálja levezényelni az unióval kötött megállapodás alapján megvalósuló brexitet. A kormányfő a hétvégén jelezte, hogy nem enged az ellenzéki Munkáspárt egyik követelésének, hogy adja fel ellenkezését és a totális szakítás helyett, Nagy-Britannia maradjon Törökországhoz hasonlóan vámunióban az EU-val.

Ez megoldás lenne az ír határ megkerülhetetlennek tűnő kérdésére és az estleges határellenőrzés visszatérése miatt összeomló észak-ír béke megóvására. May azonban nem akar szembemenni pártja kemény magjával, amely totális szakítást akar az unióval, azért, hogy London a jövőben szabadon döntse el, kivel köt kereskedelmi egyezményeket. A kemény brexitpártiak szerint sikert hozhat a teljes szakítás:

„új szövetségeket építhetünk, régieket éleszthetünk fel és világossá tesszük: olyan ország vagyunk, amely fellép ha kell. Olyan ország, amelyhez mások fordulhatnak, amikor a világnak vezetésre van szüksége”

– hangoztatja a brit védelmi miniszter, aki szerint a Nyugat nagy árat fizet és papírtigrissé válhat, amiért nem volt hajlandó katonailag beavatkozni – kommentátorok szerint például a Krím elcsatolása után.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×