eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Berlin, 2017. október 9.Cem Özdemir, a Zöldek (Bündnis 90/Die Grünen) párt társelnöke sajtóértekezletet tart Berlinben 2017. október 9-én. Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke ezen a napon bejelentette, hogy a CDU/CSU német jobbközép pártszövetség október 18-ra meghívja a Zöldeket és a liberális Német Szabaddemokrata Pártot (FDP) a kormányzati együttműködés lehetőségeinek felmérést célzó első egyeztetésre. (MTI/EPA/Jens Schlüter)
Nyitókép: MTI/EPA/Jens Schlüter

Átfesthetik Németország térképét a Zöldek

A kormánypártok vitái közben megerősödtek a Zöldek Németországban, ezért különösen fontos szerep juthat a pártnak a bajorországi és a hesseni tartományi választáson.

Berlinben a három kormánypárt, a CDU, a CSU és az SPD torzsalkodásából a jelek szerint az ellenzéki Zöldek kovácsoltak tőkét. A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok alapján a támogatottságuk már eléri a 18 százalékot, így az ökopárt a ranglista második helyére dolgozta fel magát.

Mindez kihathat majd a most vasárnap esedékes bajorországi, majd a két héttel későbbre tervezett hesseni tartományi választás kimenetelére is.

A Mannheimben működő Európai Társadalomtudományi Intézet a két küszöbön álló tartományi választással kapcsolatban a szavazók körében végzett felmérésből azt a következtetést vonta le, hogy

Bajorországban a Keresztényszociális Unió önálló kormányzása a vége felé közeledik, de ha a még ellenzéki Zöldekkel alakít koalíciót, továbbra is kormányon maradhat.

A zöldek két vezetője, Katharina Schulze és Ludwig Hartmann tíz pontba foglalt pártprogramjában azonban kiváltképpen a menekültkérdés megítélése ütközik a CSU élén álló Horst Seehofer belügyminiszter elképzeléseivel. Mivel a párt már megalakulása óta környezetvédelmi célokért küzd, a most folyó választási kampányban is központi helyre került a gyomirtók mezőgazdasági bevetésének visszaszorítása, miután a mellékhatások mind nagyobb mértékben károsítják az állatvilágot.

Mivel Bajorország lakosságának jelentős része földművelésből él, a Zöldek ökológiai céljai és a megvalósításukra kilátásba helyezett állami támogatás nem kevés választót sorakoztat fel a párt mögé. A bajor zöldek alighanem legismertebb képviselője, Anton Hofreiter a szövetségi parlament tagjaként a gépkocsigyárak mesterkedéseinek elítélésével, valamint a kormány emissziócsökkentést célzó intézkedésének bírálatával az autótulajdonosok szimpátiáját is igyekszik megnyerni pártja számára.

Hessen tartományban viszont a Kereszténydemokrata Unió, a CDU Volker Bouffier miniszterelnök vezetésével már jó ideje a Zöld párttal kormányoz, az október 28-i tartományi választáson azonban – az eddigi adatok alapján – a koalíció már aligha szerzi meg a mandátumok többségét, elsősorban a kereszténypárt támogatottságának visszaesése miatt.

Noha a zöldek választási kampányukban Hessenben is kidomborították a környezetvédelmet, a koalíció tagjaként olyan gazdasági intézkedéseket is megszavaztak, amelyekkel az ökopárt berlini központja csak vonakodva értett egyet. Tény, hogy Hessenben hagyománya van a Zöldek koalíciós részvételének, ugyanis a párt egyik alapítója, Joschka Fischer két alkalommal is a tartományi kormány környezetvédelmi minisztere volt.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×