A franciák az angoloknál is szkeptikusabbak az Európai Unióval szemben, ez derül ki egy amerikai közvélemény-kutató által végzett, európai szintű felmérésből. Az adatok azt mutatják, hogy leginkább a menekültkérdés kezelésével és a gazdaságpolitikával elégedetlenek.
Bár az Európai Unió vezetőinek figyelme a június 23-án Nagy-Britanniában sorra kerülő népszavazásra koncentrálódik, egy felmérés azt mutatja, hogy a franciák az Európai Unió egyik legszkeptikusabb nemzetévé léptek elő, a megkérdezettek 61 százalékának ugyanis negatív véleménye van róla. Ennél nagyobb ellenszenvet csak a gazdasági válság által megviselt, illetve a népakaratot semmibe vevő brüsszeli vezetés miatt mélyen megsértődött görögök éreznek, körükben 71 százalékra rúg az euroszkeptikusok aránya.
Az amerikai Pew Research Center nevű közvélemény-kutató által végzett felmérésből a franciák kapcsán az derül ki, hogy egy év leforgása alatt nem kevesebb, mint 17 százalékkal emelkedett az Európai Uniót elutasítók aránya.
A menekültkérdés kezelésében mutatott uniós teljesítménnyel a franciák 70 százaléka elégedetlen, igaz, az olaszok még ennél is keményebben ítélkeznek, 77 százalékuk tartja elfogadhatatlannak Brüsszel politikáját az ügyben. Érdekesség, hogy e kérdés kapcsán a németek csaknem felzárkóznak szomszédaikhoz: körükben 67 százalékra rúg az elégedetlenek aránya.
Ugyancsak szigorú megítélésben részesül az unió gazdaságpolitikája is, azt a franciák kétharmada, szám szerint 66 százaléka tartja elfogadhatatlannak. Álláspontjukat valószínűleg immár az a tény is befolyásolja, hogy úgy a bal-, mint a jobboldalhoz kötődő elemzők munkájának eredményeként egyre többen értik meg: országuk fokozatosan elveszítette szuverenitását, és Brüsszel „lopakodó föderatív politikája” további jogosítványokat vehet el az államtól. Márpedig ez a számok alapján ítélve, egyáltalán nem tetszik nekik.
A negatív megítélést az is erősíti, hogy világossá vált: a nemzeti szuverenitás elvesztéséhez a közös valuta is nagy mértékben hozzájárul, és ebből a szempontból az euroszkepticizmus Franciaországban azt is jelenti, hogy az emberek egyre jelentősebb része az euróövezetből való kilépést is szükségesnek tartja.
Nem véletlen, hogy a Nagy Britanniában június 23-án sorra kerülő népszavazást sokan Franciaországban is kiemelt érdeklődéssel figyelik, azt remélik ugyanis, hogy amennyiben a kilépés mellett szavazók kerülnek többségbe, úgy az a francia politikára is jelentős hatással lehet. Jelenleg ugyanis úgy a kormányzó szocialisták, mint az ellenzéki mérsékelt jobboldal feltétlen EU-pártiak, az euroszkepticizmust pedig csak a szélsőjobboldali Nemzeti Front jeleníti meg programjában, márpedig ez a párt számos választó számára továbbra sem szalonképes.
A francia elemzők mindenesetre úgy vélik, a Brexit győzelme esetén dominóhatás indulhat be az Európai Unióban, és arra hívják fel a figyelmet, hogy a dánok 42 százaléka máris népszavazást követel az uniós tagságról.