Csúcsot döntött a NASA Artemis-1 holdmissziójának űrkapszulája: az Orion már több mint 432 ezer kilométerre távolodott el a Földtől, meghaladva az Apollo-13 52 éves rekordját, amely 400 171 kilométer volt, és egyben új rekordot beállítva, ugyanis ez a legnagyobb távolság, amelyet utasok számára gyártott űreszköz eddig valaha elért. A következő járattal, 2024-ben már legénység is utazik majd.
"Nagyjából az útja felénél jár, december 11-én fog majd visszaplaccsanni a Csendes-óceánba az Orion űrhajó. Hétfőn napközben az átlagos távolsága a Földtől 270 ezer mérföld volt, a legnagyobb távolság 440 ezer kilométer lesz, ilyen távolra embert szállítani képes űrhajó még soha nem jutott" - mutatott rá az InfoRádiónak nyilatkozva Kiss László csillagász, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója.
A tudós az űrhajó útvonalát külön kiemelte.
"A Földről elindult, odaért a Holdhoz, akkor
a Hold mellett, alig 900 kilométeres távolságban kipenderült egy olyan pályára, amely a Hold körül egy nagy, elnyúlt pályának tekinthető,
de a Földről nézve gyakorlatilag egy íves szerkezetet kirajzoló pályán halad végig. Aztán még egyszer megközelíti a Holdat, aztán penderül majd a Föld felé vissza" - ecsetelte.
Orion has now reached the Moon, here's how it will get back to Earth on the 11th of December. pic.twitter.com/2vvTw8AZ1Z
— Primal Space (@thePrimalSpace) November 21, 2022
Az indulás eredetileg augusztusban lett volna, de az égi együttállások rendkívül rövid indítási ablakokat tettek lehetővé, ha az indításkor éppen zivatar volt, vagy valami nem működött a programban, halasztani kellett az indítást; most viszont minden ok megvan az ünneplésre.
"Másfél-kétmillió kilométernél rövidebb lesz ez az egész, jelenleg 12-13 százalékkal van távolabb, mint a Hold a Földtől, tehát nem olyan nagyon messzire ment ez ki" - utalt arra, hogy a Föld a Holdtól 384 ezer kilométerre van.
- Az űrhajót ITT lehet követni.
A következő "csúcstermék" 2024-ben áll üzembe, az Artemis-2 visz majd legénységet, de nem ugyanezen az útvonalon, és Kiss László azt is hangsúlyozta, hogy az Artemis-program nem az 50 éve véget ért Apollo folytatása.
"Nagyon sok új technológia keletkezett az évtizedek során, bár ránézésre nagyon hasonlít az egész az Apollóra. Amikor majd űrhajósokkal fognak menni, az eszköz odamegy a Holdhoz, elkezd körülötte keringeni, és onnan szállnak le az űrhajósok égi kísérőnk felszínére. De erről 2-3 év múlva többet fogunk hallani" - jelezte Kiss László.