Ahogy arról az Infostart is beszámolt, magyar idő szerint szerda reggel 8 óra előtt útnak indult az Artemis-1 űrhajó, amely a NASA új Hold-programjának első missziója. Az ember nélküli küldetés főpróbája a későbbi, űrhajósokkal végrehajtott Holdra szállásnak. Most bábukat, LEGO-figurákat és plüssöket szállít az űrhajó.
Az Artemis-program célja, hogy még az évtized végén tartós és széleskőrű emberi jelenlétet alakíthassanak ki a Holdon. A program egyben felkészülés az első emberi Mars-misszióra.
Egyelőre minden rendben halad, az Orion űrhajó sikeresen levált a NASA új és rekorder rakétájáról, az SLS-ről (Space Lauch System) és úton van a Hold felé, hogy ott orbitális pályára álljon. A tervek szerint december 11-én fog visszatérni, 25,5 napos tesztrepülés után.
Útja közben magyar idő szerint szerdán már a Földre küldött néhány videót, amelyeken a bolygónk is látszik. Az első, közelebbi felvételen a Nap ellenfényében szürke gömbként "lebeg" a Föld, míg a későbbin már távoli, lenyűgöző, kékesfehér márványgolyóként fénylik a sötét világűrben. A NASA videójának narrációja szerint emberi űrutazásra alkalmas eszközből ilyet utoljára mintegy 50 éve, 1969-ben, az első Holdra szálláskor láthattak.
As @NASA_Orion begins the #Artemis I mission to the Moon, the spacecraft captured these stunning views of our home planet. pic.twitter.com/Pzk3PDt7sd
— NASA Artemis (@NASAArtemis) November 16, 2022
E videó utolsó pár másodpercében nyújtja a Föld a legszebb látványt, miután megváltozik a kamerakép fényerőssége.
New views of planet Earth from @NASA_Orion as #Artemis I journeys to the Moon. Orion is 9.5 hours into a 25.5-day test flight. pic.twitter.com/CBaA4ZOK4X
— NASA (@NASA) November 16, 2022
A mostani, ember nélküli küldetést majd az Orion űrhajó már legénységgel végzett repülése követi, ami ugyancsak 25 nap hosszú lesz. A költségét 4,1 milliárd dollárra (mintegy 1650 milliárd forintra) teszik.
Az Artemis-1 holdrakéta kilövését idén szeptemberben az utolsó pillanatban többször is elhalasztották a kilövési folyamat közben észlelt műszaki hibák miatt.
Az Artemis-1 küldetéséhez magyar kutatók munkája is hozzájárult. A felbocsátott hordozórakéta orrkúpjában, a Hold körüli pályára álló legénység nélküli Orion űrhajón helyet kaptak az ELKH Energiatudományi Kutatóintézetben kifejlesztett dózismérők is.
A nemzetközi együttműködésben részt vesz többi között az Európai Űrügynökség (ESA), a német űrkutatási központ (DLR), az izraeli űrügynökség (ISA) és számos ország kutatói. Az Artemis-programon keresztül az Egyesült Államok a történelem legszélesebb és legsokszínűbb nemzetközi űrkutatási koalícióját építi - közölte az amerikai külügyminisztérium a sikeres fellövés után.