eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Nyitókép: Csortos Szabolcs/UnivPécs

Magyar fejlesztés hozhat áttörést a koronavírus gyógyításában – videó

Újabb kutatásfejlesztési megállapodást köt a Pécsi Tudományegyetem, a CAPTEC Medical Kft. és a Pannon Egyetem. Az együttműködés keretében egy olyan, már előkészített és kidolgozás alatt álló technológiai platformot alakítanak át a szakemberek a koronavírussal fertőzött betegek gyógyítása érdekében, amelyet elsődlegesen a tumoros betegek kezelésének céljából fejlesztenek ki a partnerek.

A CAPTEC Medical Kft. 2016 óta – a Magyar Tudományos Akadémiával és a Pannon Egyetemmel együttműködve – intenzíven dolgozik egy technológiai platform kidolgozásán, amely alkalmas lehet a humán véráramban található különböző patogének – tumorsejtek, vírusok, baktériumok – célzott eltávolítására, amelynek eredményeképpen nemzetközi szabadalom jött létre. Ennek a „testen kívüli” eljárásnak a lényege, hogy a betegek vérét egy speciális szűrőn átvezetve az elváltozást okozó patogéneket szelektíven és hatékonyan eltávolítják. Az eljárás elsődleges indikációja az áttéteket okozó cirkuláló tumorsejtek számának radikális csökkentése, és ezáltal a rákos betegek túlélési arányának jelentős növelése – derül ki a Pécsi Tudományegyetem és a Pannon Egyetem beszámolójából.

Mint olvasható, a SARS-CoV-2 vírus által okozott Covid-19 járvány megjelenésével egyidőben a CAPTEC Medical Kft. megkezdte a technológia adoptálását a vírus elleni küzdelemhez. A kutató-fejlesztő munka felgyorsításának érdekében a CAPTEC a Pannon Egyetem Tudás- és Technológiatranszfer Központjának közreműködésével együttműködési megállapodást kötött a Pannon Egyetemmel és a Pécsi Tudományegyetemmel, hogy az eszköz minél gyorsabban piacra kerülhessen, a betegek kezelésének érdekében.

A Pannon Egyetem Bio-nanotechnológiai és Műszaki Kémiai Kutatóintézetének munkatársai – Guttman András, Vonderviszt Ferenc professzorok és Járvás Gábor – fehérjemérnöki és biotechnológiai tapasztalataikkal járulnak hozzá a projekt sikeres megvalósításához. A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának a munkatársai, Jakab Ferenc professzor irányításával, a szükséges virológiai szaktudást és biológiai biztonsági hátteret biztosítják a sikeres együttműködés számára, mely szorosan illeszkedik az Innovációs és Technológiai Minisztérium törekvéseihez. Ezek támogatják a gyors növekedésre képes, és jelentős hazai hozzáadott értéket felmutató társaságok és a hazai akadémiai szféra tevékeny kooperációját.

A következő fázis a tö­meg­gyár­tás előkészítése, azt követi az engedélyeztetés.

„Mint a kulcs meg a zár”

A hat éve tartó fejlesztés eredményeként mára nemzetközi szabadalom védi a módszert, mely a betegek vérét egy különleges szűrőn átvezetve hatékonyan eltávolítja az áttéteket okozó tumorsejteket, jelentősen növelve a páciensek túlélési esélyeit. Ráadásul, úgy tűnik, a szerkezet a koronavírus ellen is hatékony lehet – olvasható a Riposton.

A szűrőbetétre emlékeztető, 20-25 centiméteres orvostechnikai eszköz működéséről Járvás Gábor, a Pannon Egyetem tudományos főmunkatársa a következőképpen számolt be: „Ez az oszlop ahhoz hasonlít, mint amit a művesekezelésekhez használnak. Ezen átvezetjük a koronavírussal fertőzött beteg vérét. Az eszköz csakis a koronavírust kapja el a véráramból, és a megtisztított vért visszaadjuk a betegnek, ezzel jelentősen segítve a betegség leküzdését. A módszer segítségével így megelőzhető volna, hogy a koronavírus komolyabb szövődményeket okozzon a szervezetben” – magyarázta.

Felmerül a kérdés: hogyan képes elkapni a szerkezet a koronavírust és mi garantálja, hogy például a vér hasznos összetevőit nem vonja ki? „Ez egy antitestalapú szűrés, ami ahhoz hasonló, mint a kulcs meg a zár.

Csakis a koronavírust képes elkapni, semmi mást”

– mondta a szakember a Kossuth rádióban, s ahogy a megfelelő kulcs kizárólag a hozzá illő zárral működik, a szerkezet a vér többi összetevőjével nem lép akcióba.

Járvás Gábor végül úgy fogalmazott: „Tudjuk, hogyan kell legyártani, laboratóriumi körülmények között már előállítottunk több ilyen oszlopot. Teszteltük, kipróbáltuk, tudjuk, hogy működik. A következő fázis a tö­meg­gyár­tás előkészítése, azt követi az engedélyeztetés, és utána már lehet is használni.”

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×