eur:
414.76
usd:
398.98
bux:
79466.61
2024. december 23. hétfő Viktória
Corona crisis - lockdown - FFP2 mask lies on a table in a street in Steyr, Austria, Europe
Nyitókép: Spitzt-Foto/Getty Images

Hamarosan megváltozhat, ahogyan a koronavírust kezeljük

Már a kezünkben van minden eszköz arra, hogy megpróbálhassuk az együttélést a vírussal: ezek lehetnek majd az új éra szabályai.

Közegészségügyi szakértők szerint sok változásra van szükség egy olyan modellre való átálláshoz, amelyben a vírus ugyan kering, de nem okoz akkora fennakadást, mint jelenleg. Ezek közt lehetnek például a célzott tesztelések, a több beadott védőoltás, a jobb kezelések, és mód arra, hogy aki beteg, otthon maradhasson.

"Át kell állítani a gondolkodásunkat ahhoz, hogy együtt éljünk a vírussal, ne pedig eltüntetni akarjuk. A lehető legkisebbre kell csökkentenünk a vírus hatását az egészségügyre, a gazdaságra és a társadalomra - felismerve, hogy a vírus mindig itt lesz" - mondta Timothy Brewer, a UCLA Fielding School of Public Health járványtani professzora az ABC Newsnak.

Betegen otthon a helyünk

Először is az endémiás szakaszban annak, aki beteg, otthon kell majd maradnia - mindenképpen. Akinek muszáj elhagynia otthonát, az majd maszkban teheti meg ezt.

"Ki kell alakuljon annak a kultúrája, hogy ha beteg vagy, akkor otthon maradsz.

Ne menj be dolgozni, ne menj iskolába, ne küldd a gyerekeidet iskolába.

Jobban meg fogjuk érteni azt a kollektív felelősséget, amelyet egymásért viselünk" - mondta Wafaa El-Sadr, a Columbia Egyetem Mailman School of Public Health járványtan és orvostudomány professzora.

Az antivirális szerek is segítenek

A megbetegedések kezelésében az antivirális készítményeknek nagy szerep jut majd: a közelmúltban a Merck és a Pfizer is készített ilyen tablettát, melyeket a tüneteket nem rég óta tapasztalóknál lehet bevetni. Ezek a készítmények ugyanakkor nem az oltások helyett alkalmazhatók, hanem azok mellett, főként a magas rizikójú csoportokban. Az immunhiányos állapotú emberek számára komoly segítséget jelenthetnek majd ezek a szerek.

Brewer szerint ezek a szerek épp úgy fejlődnek majd az idő múlásával, mint ahogyan a HIV kezelésére készített antivirális készítményekkel megtörtént.

"A HIV ma sem kevésbé patogén, mint negyven évvel ezelőtt, a különbség az, hogy nagyon hatékony kezelésekkel rendelkezünk, kiváló vírusellenes szerekkel a HIV ellen. Úgy gondolom, hogy amint az antivirális szerek elérhetővé válnak, nagyon fontos szerepet fognak játszani a koronavírus elleni küzdelemben" - mondja.

Célzott tesztelés következik

A tesztelés kifejezetten a tüneteket mutató emberekre koncentrálódik majd ebben a szakaszban, illetve stratégiai fontosságú helyzetekben tünetmentes embereken is végezhetnek majd tesztet azért, hogy kiderülhessen, van-e fertőzött egy társaság tagjai közt, akik közös vacsorát terveznek, vagy éppen az érintettek az immunhiányos állapotú emberekkel való találkozás előtt szeretnének meggyőződni arról, hogy nem vírushordozók.

Az egyik legfontosabb, a vírus terjedésének csökkentésére elvégzendő változtatás

az épületek szellőzésének javítása lehet

majd: a jobban szellőző épületekben ugyanis egy fertőzött jelenlétében sem terjed olyan könnyen a vírus.

Mindezen túl az évente felvett oltásokkal tehetünk meg mindent azért, hogy a lehető legnagyobb biztonságban élhessünk együtt a koronavírussal.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×