A világ ennél jobban még sosem volt felkészülve arra, hogy egy-egy újonnan előbukkanó vírus ellen vakcinát gyártson – írja a brit TheTelegraph cikke alapján a hvg.hu.
A vakcinafejlesztés egyik fontos szempontja lehet, hogy a kórokozó már most is kétféle mutációban terjed:
van egy enyhébb lefolyású és egy gyorsan terjedő, agresszívebb változata, amely a megbetegedések 70 százalékát okozza.
A brit egészségügyi szakértők attól tartanak, hogy Nagy-Britanniát több hullámban támadja majd meg a vírus, és az egyes vakcinák nem lesznek hatásosak a mutálódott vírustörzsek ellen. Más szakértők szerint viszont a vírusvariációk meglehetősen korlátozott számúak, és nem jelenthetnek legyőzhetetlen akadályt
A kínai kutatók gyorsan feltárták a vírus genetikai térképét, a kutatók most az idővel versenyt futva próbálják kifejleszteni az ellenszert.
A brit lap úgy tudja, hogy a vakcinákat áprilisban kezdik el embereken tesztelni.
A világ több laboratóriuma egymással verseng, hogy elsőként állítsa elő az ellenanyagot, és több labornak már van prototípusa, amit egyelőre állatokon tesztelnek, abban bízva, hogy a jövő hónapban az emberi tesztek is elkezdődhetnek.
Az egyik változatban brit kutatók a hagyományos, antitestet létrehozó módszer helyett injekcióval új genetikai kódot juttatnak az izomba, arra utasítva ezzel, hogy olyan fehérjeréteget hozzon létre a koronavírus felületén, amely védekező immunreakciót vált ki.
A járványok ellenszerén dolgozók kutatóknak pénzt biztosító cég, a Cepi már bejelentette, hogy május végéig tesztelésre kész lesz a kórokozó elleni vakcina, ami elsőként még csak állatokon végzett teszteket jelent.