eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel

A félelem átszáguld az agyon, az öröm csak döcög

Más emberek félelmet mutató arckifejezésének feldolgozása történik a leggyorsabban az agyban, míg a mosoly sokkal lassabban tudatosul bennünk - mutatták ki amerikai kutatók.

A Vanderbilt Egyetem szakemberei a különböző arckifejezések feldolgozási sebességének mérése érdekében a kísérleti alanyok olyan berendezésbe néztek, amely különböző képet vetített a két szem elé.

Ilyenkor általában a domináns szemnek mutatott képet dolgozza fel az agy, ennek kiküszöbölése érdekében az egyik szem elé folyamatosan változó fotókat vetítettek, így elérték, hogy egy idő után a statikus képre figyeljen a vizsgálati alany.

A kutatók a kísérletben azt tapasztalták, hogy az emberek kivétel nélkül az aggodalmat, veszélyt kifejező arcokat azonosították a leggyorsabban, a semleges és mosolygós tekintetek esetében a feldolgozás sokkal tovább tartott.

A vizsgálatot vezető pszichológus professzor, David Zald szerint ez azért alakult ki, hogy minél gyorsabban tudjunk reagálni a veszélyre.

A szakemberek úgy gondolják, hogy ilyenkor az információ kikerüli a vizuális ingereket feldolgozó agyterületet, és egyenesen az amygdalába jut. Ez a mandula alakú terület felelős ugyanis a veszélyekre utaló jelek feldolgozásáért.

Ezzel szemben a boldog arckifejezések még a semlegesekkel szemben is jelentős hátrányban vannak, ami érthető annak tükrében, hogy ezek nem igényelnek gyors, azonnali választ.

Címlapról ajánljuk
Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.

Hajdu János: a TEK megpróbál lépést tartani az informatikai robbanással

A terrorelhárítás fejlődését bemutató kiállítás nyílt a Rendőrmúzeumban, az áprilisig megtekinthető tárlat a XX. század elejétől kezdődően bemutatja az összes fontos, Magyarországon történt merényletet, terrorcselekményt – mondta az InfoRádióban a Terrorelhárítási Központ főigazgatója. Hajdu János rendőr altábornagy szerint Európában és a világban is számos helyen nagyra becsülik a TEK tevékenységét, és arról is beszélt, milyen új kihívásokkal kell szembenéznie a jövőben a központnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×