eur:
411.74
usd:
395.53
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
** ADVANCE FOR WEEKEND EDITONS, MAY 29-30 **  FILE - In this June 29, 1986 file photo, Diego Maradona of Argentina, is lifted up as he holds the World Cup trophy after Argentina defeated West Germany 3-2 in the World Cup soccer final in the Atzeca Stadium, in Mexico City. (Ap Photo/Carlo Fumagalli, File)
Nyitókép: CARLO FUMAGALLI

Rendhagyó vb-történelem: 1986 - Maradona mindent vitt

Kevés olyan világbajnoki diadal akad a futballtörténelemben, amely annyira egyetlen személyhez köthető, mint az 1986-os. Az argentinok között jól játszott Burruchaga vagy Valdano is – de ez Diego Armando Maradona világbajnoksága volt. Vb-történelmi sorozatunk újabb része.

A helyszín

Mexikó (Guadalajara, Irapuato, León, Mexikóváros, Monterrey, Nezahualcoyotl, Puebla, Querétaro, San Nicolás de los Garza, Toluca, Zapopan)

A dátum

1986. május 31.–június 29.

Különlegesség

A mexikói magaslat (ismét) rendkívüli terheket rótt a csapatokra, az ottani idő szerinti déli kezdést különösen nehéz volt elviselni. A négy évvel korábbihoz képest változott a kiírás, a csoportszakasz után egyenes kiesésben játszottak a csapatok, ez azt jelentette, hogy a huszonnégy indulóból csak nyolc esett ki azonnal. A brazil válogatott, amely azzal a reménnyel érkezett, hogy megismétli az első, az 1970-es mexikói Mundialon elért sikerét, kikapott a negyeddöntőben a tizenegyeseket jobban lövő franciáktól, s kiesett. 10-1-es gólkülönbséggel zárta a tornát. Különlegességet hoztak a negyeddöntők: a négy mérkőzésből hármon is tizenegyes-párbajban dőlt el a továbbjutás. Vajon hogyan alakult volna a folytatás, ha a franciák, a belgák és a nyugatnémetek helyett a brazilok, a spanyolok és a mexikóiak jutnak az elődöntőbe?

A győztes dicsérete

Az argentinok 14 gólt szereztek a tornán, ezekből Maradona tízben gólszerzőként vagy előkészítőként (5+5) szerepet vállalt. Az Albiceleste a címvédő olaszok, valamint a dél-koreaiak és a bolgárok előtt csoportgyőztesként lépett tovább, majd az egyenes kieséses szakaszban előbb 1-0-ra verte az uruguayiakat, majd Maradona két felejthetetlen góljával 2-1-re az angolokat, aztán az elődöntőben 2-0-ra a belgákat. A torna során először a 0-2-ről feltámadó nyugatnémetektől kapott két gólt, de még ez sem számított, Jorge Burruchaga gólja meghozta az újabb világbajnoki címet.

A meglepetés

Számunkra a legkellemetlenebb a magyar válogatott irapuatói 0-6-ja volt, ha kettővel kevesebbet kap, vagy aztán reális tudásának megfelelően legalább négy góllal megveri Kanadát a válogatott, még továbbjuthatott volna. A csoportmérkőzések során csak harmadikok lettek a belgák, akik végül egészen az elődöntőig jutottak. Meglepetést keltett Marokkó csoportgyőzelme, s hogy a portugálok simán kiestek abból a négyesből. Váratlan volt a nyolcaddöntőben a dánok súlyos veresége a spanyoloktól, s a szovjetek kiesése a belgák ellen, igaz, utóbbiban a svéd Fredriksson bírónak is nagy szerep jutott. A csoportmeccseken szenvedő nyugatnémetek az egyenes kieséses szakaszban kapott gól nélkül eljutottak a döntőbe.

A legjobbak

Diego Armando Maradonát választották a torna legjobbjának, Harald „Toni” Schumacher lett a második, a dán Preben Elkjær-Larsen a harmadik.

Az álomcsapat

Pfaff (belga) – Gerets (belga), Julio César (brazil), M. Olsen (dán), Amoros (francia) – Michel (spanyol), Maradona (argentin) – Burruchaga (argentin), Lineker (angol), Ceulemans (belga), Elkjær-Larsen (dán), a Gazzetta dello Sport könyve alapján, Schumacher (nyugatnémet) – Amoros (francia), Julio César (brazil), Bossis (francia), Briegel (nyugatnémet) – Batista (argentin), Maradona (argentin) – Burruchaga (argentin), Lineker (angol), Ceulemans (belga), Elkjær-Larsen (dán) a német WM Enzyklopädie szerint.

A gólkirály

Gary Lineker lett a mesterlövész, mindmáig ő a vb-történelem egyetlen angol gólkirálya. A „háromoroszlánosok” az első két meccsen nem szereztek gólt, utána a portugálok ellen Lineker egyedül vitte tovább őket mesterhármasával. A paraguayiak ellen kettőt lőtt, majd az argentinoknak egyet. Az angol válogatott hét gólt szerzett Mexikóban, ezekből egyet Peter Beardsley és hatot Lineker.

Magyar szálak

Mezey György válogatottja nagy reményekkel érkezett a mexikói világbajnokságra, de a szovjetek elleni 0-6 mindent megváltoztatott. A csapat utána legyőzte 2-0-ra Kanadát, de aztán 3-0-ra kikapott a franciáktól. Ismét szerepelt magyar játékvezető a tornán, Németh Lajos személyében. A szovjet küldöttségben helyet kapott két kárpátaljai, játékosként Rácz László, valamint edzőként Sándor István.

A legfontosabb adatok

Mérkőzések száma: 52. Gólok száma: 132 (2,54-es átlag). Össznézőszám: 2 394 031 (40 572-es átlag)

A döntő

Argentína–NSZK 3-2 (1-0). Gólszerzők: Brown (23.), Valdano (55.), Rummenigge (74.), Völler (80.), Burruchaga (83.)

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×