eur:
413.53
usd:
397.68
bux:
79446.71
2024. december 23. hétfő Viktória

Rendhagyó vb-történelem: 1950 - Brazília nemzeti gyászban

A negyedik világbajnokságot Uruguay nyerte meg, az egész világ és főleg a rendező brazilok döbbenetére. A második világháború és az aktuális közép- és kelet-európai politikai viszonyok miatt még foghíjas volt a mezőny, de történetében először, az angol válogatott elindult. Kudarcot is vallott. Vb-történelmi sorozatunk 4. része.

A helyszín

Brazília (Belo Horizonte, Curitiba, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, São Paulo)

A dátum

1950. június 24.–július 16.

Különlegesség

Akad olyan pletyka a nemzetközi futballban, amely szerint India azért mondta le végül a világbajnoki részvételt, mert a játékosait nem engedte a FIFA mezítláb játszani. A valóságban az ázsiai ország szövetsége a magas utazási költségek miatt tett le a részvételről. Először veszítettek vb-mérkőzést az olaszok, akik amúgy nem tartoztak az esélyesek közé, hiszen 1949 májusában, a Torinót ért légi szerencsétlenségben szinte a teljes A-válogatottjukat elveszítették. Két futballista akadt a mezőnyben, aki ott volt 1938-ban, a második világháború előtt is a mezőnyben, a svéd Erik Nilsson és a svájci Alfred Bickel. Ha már a svédek említést kaptak: ők sem a legjobbjaikkal utaztak, hiszen Nordahl, Liedholm és Gren is akkor már Olaszországban profiskodott, s ezzel kizárta magát a válogatottból. Ez volt az egyetlen világbajnokság, amelynek nem volt döntője, hanem a legjobb négy körmérkőzést vívott.

A győztes dicsérete

Noha a nagyvilág hajlamos úgy megítélni az 1950-es Mundial végjátékát, hogy a brazilok elveszítették a világbajnoki címet, ahelyett, hogy ünnepelné a győzteseket: az uruguayiaknak is erős csapata volt. Nem szólva arról, hogy igaz, az első négy világbajnokságból csak a két dél-amerikain vettek részt, de parádés mérlegük volt: két indulás, két aranyérem. Ma már kevesen gondolnak rá, de így volt: az első négy tornából kettőt Uruguay, kettőt Olaszország nyert meg, egyaránt a saját földrészén.

A meglepetés

Semmi kétség: két igazi meglepetése volt a tornának. Az egyik még a csoportmérkőzések során, amikor a története során először világbajnoki tornán szereplő angol válogatott kikapott az előzetesen lesajnált amerikaiaktól. A mérkőzés egyetlen gólját a Haitiról származó Gaetjens lőtte. A másik az utolsó meccs, amelyen az addigi remekül játszó brazil válogatott nem tudta megtenni az utolsó lépést az úton, s több mint kétszázezer szurkoló döbbenetére kikapott az uruguayiaktól. A brazil válogatott több mint egy éven át nem játszott mérkőzést, sőt azóta sem játszott az addig megszokott szerelésben, tiszta fehérben.

A legjobbak

Illendő a világbajnokok közül választani, noha a brazil Zizinho és Ademir is nagyszerűen játszott. Az uruguayiak legjobbja a Pepének becézett Schiaffino volt, aki az 1954-es vb után átjött Európában, hosszú éveken keresztül Olaszországban futballozott. S feltétlenül említést érdemel Alcides Ghiggia, a világbajnoki címet eldöntő gól szerzője, aki később szívesen mondogatta: „Hárman voltunk arra képesek, hogy elnémítsuk a Maracanát: Frank Sinatra, a pápa, és én.”

Az álomcsapat

Ramallets (spanyol) – M. Gonzales (uruguayi), Varela (uruguayi), Tejera (uruguayi) – Bauer (brazil), Schiaffino (uruguayi) – Ghiggia (uruguayi), Zizinho (brazil), Ademir (brazil), Jair (brazil), Skoglund (svéd)

A gólkirály

Ahogyan 1938-ban, úgy a következő tornán, tizenkét évvel később is brazil játékos nyerte el a gólkirályi címet, Leônidast Ademir követte. A mexikóiaknak két, a jugoszlávoknak egy gólt lőtt a csoportmeccsek során, majd a négyes döntőben négyet vágott a svédeknek, kettőt a spanyoloknak. Csak a legfontosabb mérkőzésen, az uruguayiak ellen nem talált a kapuba. Mindazonáltal ő lett az első vb-gólkirály, aki hazai pályán nyerte el a címet. Kilenc gólja addigi rekordot jelentett, de aztán csak négy évet élt.

Magyar szálak

A magyar válogatott nem indult az 1950-es Mundialon. Honfitársunk nem volt szereplője a tornának. Legfeljebb annyit említhetünk, hogy a vb-harmadik svéd válogatott több játékosának is magyar edzője (Czeizler Lajos, Konrád Kálmán, Wampetits István, Nagy József) volt a negyvenes évek második felében.

A legfontosabb adatok

Mérkőzések száma: 22. Gólok száma: 88 (4,00-es átlag). Össznézőszám: 1 337 000 (60 773-es átlag)

Az utolsó mérkőzés

Uruguay–Brazília 2:1 (0:0), Gólszerzők: Friaça 47., Schiaffino 66., Ghiggia 79.

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 14:20
×
×
×
×