eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Frances Zinedine Zidane holds aloft the World Cup flanked by his teammates
Nyitókép: Ph Perusseau

Rendhagyó vb-történelem: 1998 - Zidane vs. Ronaldo

Hatvan évvel az első ottani világbajnokság után úja Franciaország fogadta a világ legjobb futballistáit. Az első 32 csapatos tornán a címvédő brazilok egészen a döntőig nagyszerűen meneteltek, ám nem tudták elviselni Ronaldo tragédiáját. Vb-történelmi sorozatunk újabb epizódja 1998-ból.

A helyszín

Franciaország (Bordeaux, Lens, Lyon, Marseille, Montpellier, Nantes, Párizs, Saint-Denis, Saint-Étienne, Toulouse)

A dátum

1998 június 10.–július 12.

Különlegesség

A FIFA először rendezett 32 csapatnak tornát, ez volt az első vb, amelyen érvényben volt az aranygól-szabály. Ezzel jutottak tovább a franciák a nyolcaddöntőben a paraguayiak ellen. Ez volt az első világbajnokság, amelyen az egykori Jugoszlávia két legerősebb futballnemzete, a horvát és a jugoszláv is részt vehetett. Politikai szempontból nagy figyelmet kapott az Egyesült Államok és Irán mérkőzése.

A győztes dicsérete

A franciák először nem szerették a saját csapatukat. Nem hittek benne és nem azonosultak vele. Aztán ahogyan Aimè Jacquet csapata nyert előbb a dél-afrikaiak, majd a szaúdiak, aztán a dánok ellen, kezdett „beleszeretni” a nép. Utóbbiak ellen már nem játszott Zidane, aki a vb-történelem első játékosa lett, akit a rendező ország csapatából kiállítottak. Nélküle a paraguayiak ellen akadozott a gépezet, de segített Laurent Blanc aranygólja. Az olaszok elleni negyeddöntőre Zizou visszatért, de sem ő, sem a 65 perc után beszálló Henry és Trézéguet se bírt a Squadra Azzurrával. A tizenegyesekkel továbblépő gárda aztán Liliam Thuram pályafutásának legnagyobb napján 2-1-re nyert a horvátok elleni elődöntőben, majd 3-0-ra megverte a favorit brazilokat.

A meglepetés

A csoportmeccsek legnagyobb meglepetése a spanyolok kiesése volt. A bolgárok is messzire jutottak 1994-es önmaguktól. Jól szerepeltek, sőt a várakozás felett jól szerepeltek ellenben a horvátok. A döntő előtt a fogadóirodák a brazilokat vélték esélyesebbnek – erre a franciák simán nyertek. Vélhetően azért, mert a címvédő játékosai nem tudták feldolgozni, hogy a finálé előtt éjszaka Ronaldo, aki addig a torna legjobb játékosa volt, az epilepsziáséhoz hasonló rohamot kapott, szobatársa, Roberto Carlos szerint életveszélyben volt.

A legjobbak

Az újságírók – a döntő előtt szavazva – Ronaldót, a Fenomént választották a legjobbnak, Davor Šuker kapta a második, Lilian Thuram a harmadik legtöbb voksot. A legjobb kapusnak járó díjat Fabien Barthez érdemelte ki.

Az álomcsapat

A FIFA technikai bizottsága 16-os keretet nevezett meg: Barthez (francia), Chilavert (paraguayi) – Thuram (francia), Desailly (francia), Gamarra (paraguayi), F. de Boer (holland), Roberto Carlos (brazil) – Dunga (brazil), Rivaldo (brazil), Zidane (francia), M. Laudrup (dán), Davids (holland) – Ronaldo (brazil), Šuker (horvát), Bergkamp (holland), B. Laudrup (dán).

A gólkirály

Davor Šuker gólt szerzett a jamaicaiak ellen, majd győztes gólt rúgott a japánoknak. Az argentin védelemmel nem bírt, de az egyenes kieséses szakaszban a románok ellen megint győztes gólt lőtt, majd a németek, a franciák és a hollandok kapuját is bevette. Csupán egyetlen meccsén nem szerzett gólt.

Magyar szálak

A magyar válogatott, a jugoszlávok elleni emlékezetes pótselejtezőkön, elbukta a világbajnoki szereplést. Játékvezetőt ellenben küldtünk a tornára, Vágner László személyében.

A legfontosabb adatok

Mérkőzések száma: 64. Gólok száma: 171 (2,67-es átlag). Össznézőszám: 2 784 687 (43 511-es átlag)

A döntő

Franciaország–Brazília 3-0. Gólszerzők: Zidane (27., 45.), Petit (93.)

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×