eur:
412.88
usd:
396.88
bux:
79366.11
2024. december 23. hétfő Viktória

Rendhagyó vb-történelem: 1982 - Paolo Rossi nagy hete

Miközben a nagyvilág a brazil válogatott játékától volt hangos, a csoportmérkőzések után feltámadó olaszok , Paolo Rossi vezérletével, megnyerték a tornát. A döntőben a nyugatnémeteket verték meg, akik különleges mérkőzésen győzték le Sevillában a remek franciákat.

A helyszín

Spanyolország (Alicante, Barcelona, Bilbao, A Coruña, Elche, Gijón, Madrid, Málaga, Oviedo, Sevilla, Valencia, Valladolid, Vigo, Zaragoza)

A dátum

1982. június 13.–július 11.

Különlegesség

Először rendezett a FIFA 24 csapatos világbajnoki tornát, először rendezett 14 város, s bennük 17 stadion. Először nyert világbajnoki címet úgy egy válogatott, hogy egyetlen csoportmeccsét sem tudta megnyerni, sőt először jutott egyáltalán tovább egy csapat a négyes csoportból megnyert mérkőzés nélkül. A magyar válogatott szereplése is a különlegességek közé tartozott: a salvadoriak elleni 10-1 a vb-történelem egyetlen mérkőzése, amelyen a győztes kétszámjegyű szerzett gólig jutott. A csereként beálló Kiss László hét perc alatt szerzett mesterhérmasa szintén rekord. A nyugatnémet–francia elődöntőt 1-3-ról nyerte meg tizenegyesekkel a Nationalelf, ez volt az első vb-meccs, amelyik így dőlt el. De a meccs nem csak erről maradt híres, hanem Toni Schumacher Patrick Battiston elleni brutális szereléséről. Ha lehet ilyet írni: nem sokkal maradt el mögötte a belga Jean-Marie Pfaff Fazekas László elleni szabálytalansága sem. Paul Breitner lett a vb-történelem első európai játékosa, aki két vb-döntőben is szerzett gólt.

A győztes dicsérete

Mintha két olasz válogatott játszott volna a tornán. Az egyik a csoportmeccseken, döntetlent játszva a kameruniakkal, a lengyelekkel és a peruiakkal, csak eggyel több szerzett góllal továbbmenve az afrikaiak előtt, majd a másik a középdöntőktől, legyőzve az előző torna győztesét és harmadik helyezettjét, Argentínát és Brazíliát, s második kísérletre legyőzve a lengyeleket. 1938 után először lett világbajnok az olasz csapat, amely így beérte az örökrangsor élén a háromszoros világbajnok brazilokat.

A meglepetés

Azzal indult a torna, hogy az argentinok kikaptak a belgáktól. Aztán mind a két csapat továbbjutott, a magyarok kárára. A spanyolok sokkal jobb szereplést reméltek a saját csapatuktól, amely végül a középdöntőben bukott el, esélye sem volt az elődöntőre.

A legjobbak

Paolo Rossi volt a torna legjobb játékosa, ő kapta az adidas aranylabdáját a torna után. A második legjobb játékosnak Paulo Roberto Falcão-t választották, a harmadik Karl-Heinz Rummenigge lett.

Az álomcsapat

Zoff – Gentile, Scirea (mind olasz), Passarealla (argentin), Junior (brazil) – Falcão, Zico (mindkettő brazil), Maradona (argentin) – Conti, Rossi (mindkettő olasz), Éder (brazil), a Gazzetta dello Sport könyve alapján, Zoff (olasz) – Kaltz (nyugatnémet), Stielike (nyugatnémet), Passarella (nyugatnémet), Briegel (nyugatnémet) – Conti (olasz), Falcão, Zico (mindkettő brazil) – Rummenigge (nyugatnémet), Rossi (olasz), Éder (brazil) a német WM Enzyklopädie szerint.

A gólkirály

Paolo Rossi lett a gólkirály, aki három gólt szerzett a brazilok, kettőt a lengyelek ellen, majd övé volt az első gól a nyugatnémetek elleni döntőben is. A csoportmecsek során mintha nem lett volna a pályán…

Magyar szálak

Mészöly Kálmán lett az első, s mindmáig az egyetlen magyar, aki játékosként és szövetségi kapitányként is szerepelt világbajnokságon. Csapata szenzációsan kezdett a salvadoriak ellen (10-1), majd rossz taktikát választva nagyon kikapott az argentinoktól. A belgák ellen győzelemmel továbbjuthatott volna, volt is esélye rá, de végül csak 1-1-re végzett. Palotai Károly immár pályafutása harmadik világbajnokságán működött közre.

A legfontosabb adatok

Mérkőzések száma: 52. Gólok száma: 146 (2,81-es átlag). Össznézőszám: 2 109 723 (40 572-es átlag)

A döntő

Olaszország–NSZK 3-1 (0-0). Gólszerzők: Rossi (57.), Tardelli (69.), Altobelli (81.), Breitner (83.)

Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 14:20
×
×
×
×