eur:
400.2
usd:
366.7
bux:
89731.32
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Izraeli légicsapás a gázai Sudzsajja negyedben Dél-Izraelből nézve 2023. december 21-én. A Hamász palesztin iszlamista szervezet fegyveresei október 7-én támadást indítottak Izrael ellen, az izraeli haderő pedig válaszul légi és szárazföldi hadműveleteket hajt végre a Gázai övezetben.
Nyitókép: MTI/EPA/Abir Szultan

Megtörtént az áttörés a Közel-Keleten

Már a végleges megállapodás-tervezet van Izrael és a Hamász asztalán, kritikus 24 órához érkeztek a tárgyalások.

A katari tárgyalásokon a közvetítők hétfőn átadták Izraelnek és a Hamásznak a gázai háború befejezéséről szóló megállapodás végleges tervezetét. Erre azután került sor, hogy éjjel "áttörést" értek a megbeszélésen, amelyen Joe Biden amerikai elnök és Donald Trump és megválasztott elnök küldöttei, az izraeli Moszad és Shin Bet kémügynökségek vezetői, valamint Katar miniszterelnöke is részt vett – mondta a Reuters hírügynökségnek egy, a fejleményekkel tisztában lévő tisztviselő.

A szöveg a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról szól. "A következő 24 óra kulcsfontosságú lesz a megállapodás megkötésében" – mondta a tisztviselő.

Az izraeli Kan rádió egy izraeli tisztségviselőre hivatkozva hétfőn arról számolt be, hogy az izraeli és a Hamász delegáció is megkapta a tervezetet, és az izraeli delegáció tájékoztatta Izrael vezetőit. Izrael, a Hamász és a katari külügyminisztérium nem válaszolt a megerősítésre vagy kommentárra irányuló kérdésekre.

Más izraeli és palesztin tisztviselők is előrehaladásról, a közeli megállapodásról számoltak be, eltérő intervallumokat említve azzal kapcsolatban, mikorra válik hivatalossá.

Katar, az Egyesült Államok és Egyiptom közreműködésével egy éve próbálnak véget vetni a Gázai övezeti háborúnak, eddig sikertelenül.

Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×