eur:
399.29
usd:
363.94
bux:
74175.47
2024. október 8. kedd Koppány
Varga Mihály pénzügyminiszter az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülését követően tartott sajtótájékoztatón Luxembourgban 2024. október 8-án.
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka

Varga Mihály: a magyar EU-elnökség mást javasol a kereskedelmi háború helyett

Az Európai Unió versenyképességének helyreállítása a kontinens legnagyobb kihívása, amelynek megoldása minden tagállam közös érdeke, a tagországok az ülésen közelebb kerültek az új európai versenyképességi megállapodáshoz, amely újraindíthatja Európa gazdaságát - közölte a magyar pénzügyminiszter kedden Luxembourgban.

Varga Mihály az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) ülését követő sajtótájékoztatóján kiemelte: Európa versenyképessége a tét, ugyanis Európa, az Európai Unió lemaradt a kontinensek versenyében.

A tárcavezető kijelentette: a versenyképesség javításához nem helyes út a kereskedelmi vagy gazdasági háború indítása, ahogy ez a brüsszeli döntések következményeként történik. "Ez egy hibás út" - jelentette ki a pénzügyminiszter, egyben kiemelte: a blokkosodás politikája eddig kizárólag ahhoz vezetett, hogy az Európai Unió gazdasága évek óta egyre jobban lemarad a versenytársaitól. Az Egyesült Államok gazdasági növekedése az EU-hoz viszonyítva ötszörös, Kínáé pedig tízszeres - hívta fel a figyelmet.

Magyarország azt gondolja, hogy összekapcsolódásra van szükség annak érdekében, hogy Európa a legteljesebb mértékben tudja javítani a versenyképességét. Fellendítésének egyik lényeges előfeltétele az európai pénzügyi piacok hatékonyságának növelése - mutatott rá a tárcavezető. Jelezte: ennek érdekében fokozni kell a tőkepiaci források becsatornázását az uniós gazdaságok fejlesztéseibe és a beruházásokba.

"Azt gondoljuk, hogy ez a helyes irány, nem a kereskedelmi háború" - fogalmazott Varga Mihály, majd hozzátette: Magyarország azon dolgozik, mint az unió tanácsának soros elnöke, hogy a versenyképesség javítása összhangban történjen meg az Európai Unión belül.

Hangsúlyozta továbbá: Magyarország a gazdasági semlegességet helyezte előtérbe, és nyitott marad a nyugati és keleti piacokra egyaránt. "Ennek megfelelően elutasítjuk azokat a büntetővámokat, amelyeket az unió a kínai elektromos autók importjára vetett ki" - hangoztatta.

Varga Mihály az Ukrajnának szánt uniós pénzügyi segítség kérdésében leszögezte: Magyarország kitart amellett, hogy ezeknek a forrásoknak a felhasználása csak szoros ellenőrzés mellett történhet.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő uniós program (RRF) forrásainak kifizetése "lassan halad, túlzottan bürokratikus", a magyar elnökség ezért a folyamat gyorsítását kérte az Európai Bizottságtól.

"Rendkívül elégedetlenek vagyunk a kifizetések ütemével" - fogalmazott Varga Mihály, hozzátéve: lehetetlen elfogadni azt, hogy a járvány után négy évvel Magyarország még mindig csak nyolc százalékát kapta meg a neki járó forrásoknak.

"Ez jól mutatja azt a versenyképtelenséget, amivel az Európai Unió bír, és aminek az egyik legfőbb oka a bürokrácia, a brüsszeli adminisztráció lassúsága" - mondta a magyar pénzügyminiszter.

Magyarország türelmesen vár a pénzére, és bízik abban, hogy a fejlesztések meg tudnak valósulni az alap forrásaiból - tette hozzá a tárcavezető.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Strasbourgban: "az EU-nak változnia kell"

Kedd délután órákon át faggathatják újságírók a magyar miniszterelnököt egy nappal azelőtt, hogy bemutatja Magyarország EU-elnöki programját a plenáris ülésen. Szólt a gazdasági versenyképességi megoldási terveiről, illetve a migrációs javaslatról. Szorgalmazta a schengeni csúcs létrehozását és a háború lezárása felé is javasolt lépéseket. Részletesen szólt Ukrajnával kapcsolatos álláspontjáról, és arról is, mi történik Európában két nappal az amerikai elnökválasztás után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.09. szerda, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×