A túszok hozzátartozói újságírók előtt azt kérték, hogy a politikusok tartózkodjanak a terroristák fenyegetésétől - tudósított Jeruzsálemből a Reuters. Itamar Ben-Gvir szélsőjobboldali nemzetbiztonsági miniszter a halálbüntetés bevezetését szorgalmazta, amelynek lehetősége szerinte ott van az izraeli törvénykönyvekben.
Az izraeli biztonsági erőknek sikerült letartóztatnia az október 7-i támadás sorozat jó néhány palesztin elkövetőjét. A jeruzsálemi igazságügyi minisztérium azt közölte: egy munkacsoport vitatja meg, milyen büntetéssel sújtsák az elkövetőket, hogy az arányba álljon a tetteikkel. A Hamász által Gázában fogva tartott emberek hozzátartozói viszont aggódnak, hogy a halálbüntetésről szóló vita miatt a szélsőségesek esetleg kivégzik a foglyaikat.
A Hamász korábban már kivégzéssel fenyegette a fogylokat. Yarden Gonen, akinek nővére a túszok között van, azt nyilatkozta a Reutersnek: Ben-Gvir és párttársai kijelentéseikkel azt érik el, hogy a Hamász megöli az elrabolt embereket. Márpedig ha ez megtörténne, akkor a halálukért Izrael állam is felelős lesz.
Az izraeli törvények értelmében három bíró együttes döntésével lehet csak valakit halálra ítélni. Ez az ország történetében mindössze egyszer fordult elő. 1962-ben Jeruzsálemben ítélték halálra Adolf Eichman SS tisztet, aki a magyarországi zsidók deportálásának egyik fő szervezője és irányítója volt.
A Reutres emlékeztet rá, hogy az izraeli szélsőjobboldal már régóta követeli, hogy tegyék egyszerűbbé a halálbüntetés kiszabását, mert a elrettentheti a terroristákat. Bejnamin Netanjahu miniszterelnök és pártja a Likud azoban nem sok érdeklődést mutat a szélsőjobb törvénymódosítása iránt.
Linor Dan-Calderon, akinek három rokonát is elhurcolta a Hamász azzal vádolta Ben-Gvir pártját, hogy "zavaros értékeket képvisel". Mint mondta: Izrael olyan nemzet, amely az életet tartja a legfontosabbnak és nem a bosszúállást. "Arra kérem a képviselőket, hogy a halálbüntetésről szóló vitát vegyék le a napirendről."