eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Novák Katalin köztársasági elnök hallgatja Solomon Obedie Kimaro tiszteletbeli konzul köszöntőjét, amikor látogatást tesz a konzulnál Dar es Salaamban 2023. július 18-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Szakértő: nagyon is érthető Novák Katalin ruandai és tanzániai látogatása

Novák Katalin köztársasági elnök a napokban Ruandába és Tanzániába látogatott. Tarrósy István, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint az érdeklődés nem véletlen. A térség Afrika egyik legstabilabb és legdinamikusabban fejlődő régiója, amiből Magyarország is profitálhat.

Egyfelől regionális kontextusban, másfelől amiatt is érdekes lehet Magyarország számára a kapcsolatok ápolása, építése Ruandával, mert az egyik oszlopos tagja a térség fontos integratív szervezetének, a Kelet-afrikai Közösségnek (EAC) – hívta fel a figyelmet Tarrósy István egyetemi tanár. A szakember felidézte, hogy 1994-ben egy egészen elképesztő népirtást élt meg az ország, amikor néhány hét leforgása alatt közel 1 millió embert öltek meg. A poszt-genocídium időszakát követően a kormányzat viszont teljesen újraépítette az államot és az ország gazdaságát, így mára a világ egyik leggyorsabban gyarapodó gazdasága lett Ruanda, ami számos lehetőséget kínál a velük történő együttműködésre. A PTE munkatársa szerint emiatt

nagyon üdvözlendő a magyar köztársasági elnöki vizit, amit amúgy komoly előkészület előzött meg az elmúlt két évben.

A magyar kormányzat – ahogyan a világ számos országa – pragmatikus külpolitikát folytat, aminek az egyik fő irányvonala az, hogy hasznot termeljen Magyarország, a magyar gazdaság számára – tette hozzá.

Bár Ruanda egy meglehetősen kis, tengeri kijárattal nem rendelkező ország Afrika középső részén, ráadásul természeti kincsekben sem gazdag, számottevő logisztikai központtá nőtte ki magát az EAC-n belül. Többek között konferenciaturizmus-központtá vált a térségben, erősítve az olyan szolgáltatási, szektorális tudásokat, amelyek a pénzügyi vagy különböző IT-megoldásokhoz kapcsolódnak. Egész egyszerűen azért, mert ez a földrajzi realitás – magyarázta Tarrósy István, aki szerint ezek mind olyan területek, ahol Magyarország képes lehet partnerré válni. Mindeközben olyan tradicionális tudásokat is át-, illetve el tudunk adni, vagy közösen tudunk hasznosítani, amik akár a vízgazdálkodáshoz, a víztisztításhoz, akár a mezőgazdaság fejlesztéséhez, erősítéséhez kapcsolódnak – tette hozzá.

Ami a tanzán–magyar kapcsolatrendszert illeti, egyáltalán nem új keletű, hiszen Magyarországnak a rendszerváltást megelőzően is a térség egyik legfontosabb partnere volt a Tanzániai Egyesült Köztársaság, mely a 60-as évek elején – „hasonszőrűen” a többi szubszaharai országhoz – nyerte el a függetlenségét, és jött létre Tanganyika és Zanzibár egyesülésével. Tehát

hazánknak régóta fennálló kapcsolatrendszere van – a tudományos, oktatási és kulturális területektől a különféle ipari és mezőgazdasági együttműködésekig – Tanzániával

– magyarázta az egyetemi tanár, hozzátéve, hogy ezek újragondolása történik most meg egy pragmatikus külpolitikai kontextusban, amire az elnöki vizit is ráerősít. Megjegyezte: a szomszédos Kenyában (Nairobiban) működő, de a tanzániai diplomáciai feladatokat is ellátó magyar nagykövetség már sok előkészületet tett az elmúlt években, így ma már valóban nem ritkák ott a magyar cégek, illetve befektetők. A jó kapcsolatok Tanzániával – ami az egyik alapítója a már említett Kelet-afrikai Közösségnek – „remek belépőt” jelenthet a térség többi országába is – értett egyet Tarrósy István. Arról nem is beszélve, hogy függetlenedése óta politikai értelemben a legstabilabb országa a régiónak, ami keresztül talán könnyebb is a magyar érdekek megjelenítése.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×