eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel
Ukrán katona áll egy tankon az ukrán főváros küzelében fekvő Lukjavinkában 2022. március 27-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/AP

Ukrajna óvatosan fogadta az orosz ígéreteket

A csernyihivi régió kormányzója egyelőre nem látta nyomát az orosz csapatok kivonásának. Kijev nem csökkenti védelmi erőfeszítéseit – jelentette be Volodimir Zelenszkij.

Ukrajnában kétkedéssel fogadták, hogy az orosz erők azt ígérték, csökkentik a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv térségében.

Csernyihiv polgármester, Vlagyiszlav Atrosenko arról beszélt, hogy jó hír a csapatok kivonása a térségből, ha valóban lehet ennek hinni. "Egy dolog, amit az oroszok mondanak, és egy másik, ami valóban történik. Csak az idő mondja meg, hogy mennyire lehet hinni ezeknek a szavaknak. Nagyon óvatosan kezeljük a kijelentéseket" – jelentette ki.

Vjacseszlav Hausz, a csernyihivi régió kormányzója egyelőre nem látott változást az orosz műveletekben.

"Hiszünk nekik? Természetesen nem."

Azt mondta, hogy Nizsin városa ellen folytatódott a támadás, voltak légicsapások is, és éjszaka Csernyihivet is folyamatosan lőtték.

Az ukrán haderő nem csökkenti védelmi erőfeszítéseit – idézi Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd éjjeli videoüzenetét az MTI. Pozitívnak minősítette a két fél között Isztambulban folyó tárgyalásokról érkező jelzéseket, de kijelentette, hogy "ezek nem feledtetik a robbanásokat és az orosz aknákat". Egyúttal óvatosságra intett azokkal az orosz közlésekkel kapcsolatban, hogy Moszkva jelentősen visszafogja katonai műveleteit több körzetben. Mint mondta, Ukrajna nem csökkenti védelmi erőfeszítéseit, és csak tényleges orosz feszültségenyhítő lépések esetén javulhat a bizalom a két fél között.

"Az orosz hadsereg még mindig nagyon komoly erővel rendelkezik ahhoz, hogy folytassa a támadásokat országunkban"

– fogalmazott.

Mikola Povoroznik, Vitalij Klicsko kijevi polgármester első helyettese a televízióban azt közölte, a fővárosban viszonylag csendesen telt az éjszaka, bár a környékről ágyúzást lehetett hallani. A BBC tudósítója is robbanások hangjáról számolt be.

Az ukrán hadsereg közben azt állította, hogy Oroszország továbbra is csapatokat telepít Ukrajnába, és illegális cselekményeket követnek el a helyi lakosok ellen Zaporizzsjában és Herszonban.

Az orosz nyilatkozattal kapcsolatban a szavak helyett a tettek fontosságát hangoztatták nyugati vezetők is, köztük Joe Biden amerikai elnök és Boris Johnson brit miniszterelnök kedd esti telefonbeszélgetésüket követően. Dominic Raab brit kormányfő-helyettes is kétkedésének adott hangot. "Nyilvánvalóan némileg szkeptikusok vagyunk, hogy inkább csak átcsoportosítanak, hogy aztán újra támadjanak, mint hogy komolyan részt vegyenek a diplomáciában vagy hasonlóban. Természetesen a diplomácia ajtaja mindig nyitva marad. De nem hiszem, hogy megbízhatunk abban, ami Putyin hadigépezetének szájából elhangzik."

A brit védelmi minisztérium közlése szerint az orosz egységek komoly veszteségeket szenvedtek, és visszatértek Oroszországba és Fehéroroszországba átszervezésre és utánpótlásért.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×