eur:
387.57
usd:
357.39
bux:
68431.2
2024. május 17. péntek Paszkál
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtótájékoztatót tart tárgyalásuk után Moszkvában 2022. február 1-jén.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A francia elnök vagy a német kancellár moszkvai útja új fénybe helyezi Orbán Viktor látogatását is

Krausz Tamás történész, Oroszország-szakértő már a magyar miniszterelnök látogatása után arról beszélt, hogy Orbán Viktor egy autonóm politikus, akivel a világ nagyhatalmainak vezetői is szóba állnak, az "ellenzék bizonyos tagjai is felültek a ruszofóbia sánta lovára".

Hétfőn Emmanuel Macron francia elnök találkozott az orosz fővárosban Vlagyimir Putyinnal, és Olaf Scholz német kancellár is bejelentette, hogy hamarosan találkozni készül az orosz elnökkel Moszkvában. A két látogatást előzte meg február 1-jén Orbán Viktor moszkvai találkozója Vlagyimir Putyinnal, és Macron és Scholz vizitje új fénybe helyezi a magyar miniszterelnök itthon az ellenzék oldaláról többször kritiizált moszkai útját.

A látogatás jelentőségéről Krausz Tamás történész, Oroszország-szakértő is beszélt az ATV műsorában, és alaposan megtervezettnek minősítette a Putyin–Orbán-találkozót. „Sajnos a magyar ellenzék bizonyos tagjai is felültek a ruszofóbia sánta lovára” – állapította meg a professzor, aki szerint Orbán Viktornak is van egy ruszofób emlékezetpolitikája, de a gazdaságpolitikája Oroszországgal teljesen normális mederben zajlik.

"Ha Magyarország nem rendezné az energiapolitikai kapcsolatait az orosz féllel, az kóklerség és kalandorság volna. Ez a találkozó a létező szerződések megerősítése mellett Paksról és egymás politikai támogatásáról is szólt a kampány időszakában. Orbán ezzel tudja demonstrálni, hogy ő egy autonóm politikus, akivel a világ nagyhatalmainak vezetői is szóba állnak" – mondta Krausz Tamás.

A békemisszió kifejezést túl nagy szónak tartotta, ebből a szempontból a találkozónak megítélése szerint nem volt akkora jelentősége, de hozzátette: "A miniszterelnök tudja, hogy a '90-es évek elejéhez képest a térképen azt látni, hogy nem Oroszország megy nyugatra, hanem a NATO megy keletre, és hogy előbb-utóbb Oroszországnak kellenek biztonsági garanciák."

Címlapról ajánljuk
Németh Erzsébet: egy beteg társadalom következménye a politikai merénylet
Lélektan

Németh Erzsébet: egy beteg társadalom következménye a politikai merénylet

Ilyen merényletet csak mentálisan sérült emberek követnek el, de "táptalajként” mindenképpen kell alá egy egészségtelenül működő, megosztott "platformtársadalom”, amelyben a gyűlölködés elfogadottá vált – mondta az InfoRádió által megkérdezett szociálpszichológus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×