Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt egy évvel, 2023. június 30-ig hosszabbítsák meg az európai uniós digitális Covid-igazolványokról szóló rendelet hatályát – közölte csütörtökön az EU brüsszeli végrehajtó testülete.
„A járvány továbbra is elterjedt Európában, és jelenleg nem lehet meghatározni a fertőzések 2022 második felében történő esetleges terjedésének vagy új változatok megjelenésének hatását. Az igazolványokkal kapcsolatos uniós rendelet meghosszabbítása biztosítja, hogy az utazók továbbra is használhassák a tanúsítványt az EU-n belüli utazásaikhoz” – olvasható a bizottság sajtóközleményében.
„Az EU digitális Covid-tanúsítványa hatékony eszköznek bizonyult a biztonságos és ingyenes utazás elősegítésében. Miközben várom azt a napot, amikor már nincs rá szükség, de addig is lehetővé teszi, hogy biztonságosan mozogjunk Európában – idézi a Hvg.hu Didier Reynders igazságügyi biztos szavait.
A hosszabbítással párhuzamosan bevezetnének néhány új intézkedést is:
- A bizottság javasolja, hogy a kiváló minőségű laboratóriumi antigén teszteket vegyék fel azon teszttípusok közé, amelyekre vizsgálati dokumentumot lehet kiállítani.
- Emellett azt is szorgalmazza, hogy az oltási igazolványok bármely, ne csak a kiállító uniós tagállamban beadott vakcinadózisok helyes számát tartalmazzák. Ez az uniós polgárok által felvetett gyakorlati aggályok kezelésére szolgál, amelyek azzal kapcsolatosak, hogy a bizonyítványok helytelen számú dózist jeleznek olyanoknál, akik különböző tagállamokban kapják meg az oltásaikat.
- A testület továbbá indítványozza, hogy koronavírus elleni vakcinákkal kapcsolatos klinikai vizsgálatokban részt vevő személyek számára is ki lehessen állítani igazolásokat. Az intézkedés célja a vírus elleni vakcinák folyamatos fejlesztésének és vizsgálatának ösztönzése.
Az uniós Covid-igazolás továbbra is az utazás megkönnyítésére szolgál, tulajdonosa így elkerülheti az esetleges tesztelési vagy karanténkötelezettséget.
A lap megjegyezi azt is, hogy nem változnak a szabályok az igazolás elfogadhatóságával, érvényességével kapcsolatban. Február 1-jétől él az a szabály, hogy utazási célból az oltási igazolást a második (vagy egyadagos oltás esetében az egyetlen) oltás felvételét követően 270 napig kötelező elfogadni.
Aki rendelkezik ismétlő oltással, annak ez a határidő egyelőre határozatlan időtartammal meghosszabbodik.
Az Európai Bizottság megerősítette, hogy önmagában ez az igazolás nem jogosít fel belföldi használatra, például étterem, vagy rendezvények látogatására, de ha ezt írják elő a tagállami hatóságok, akkor az uniós dokumentumot el kell fogadniuk.
A rendelet meghosszabbítására tett javaslatot még az Európai Parlamentnek és az uniós tagországok kormányait képviselő Tanácsnak is el kell fogadnia.